‘Şeftali’ Umut Veriyor

0
1472

Edirne’de, şeftali üreticileri ürünlerini satmaya başladı.

Edirne’de 17 yıldır 30 dönüm alanda meyve üretimi yapan emekli öğretmen Şükrü Yıldıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 gündür bahçesinden şeftali toplayarak, satışa sunduklarını bildirdi.

Meyve bahçesinde şeftali, armut, elma, kiraz, erik gibi değişik türde meyveler bulunduğunu ifade eden Yıldıran, ”Şeftaliler oldu. 3 gündür toplamaya başladık. Kilosunu 1 ile 1,5 liradan satıyoruz. Şeftalinin satışlarından umutluyuz. Geçmiş yıllarda pazar sıkıntımız vardı, ancak şu anda bu sorunumuz yok. Bu yıl inşallah 5-6 ton ürün alacağız. Şeftaliden sonra nektarları da toplayacağız” dedi.

Şeftali ağaçlarında sararma olduğunu da kaydeden Yıldıran, şunları söyledi:

”Şeftali ağaçları demir ihtiyacını topraktan sağlayamadığı için sararmaya başlıyor. Bu nedenle yüzde 60 üretimle çalışıyoruz. Ağaçlarım da yaşlanmaya başladı. 12-13 yıl ömürleri var. Benimkiler 17 yılı buldu. Bu nedenle gençleştirme çalışmaları yapıyoruz. Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ile sürekli bilgi alışverişinde bulunuyoruz.”

Geçtiğimiz ay kiraz satışından memnun kaldıklarını ve 5 ton ürününü toptan 3-4 liradan sattığını ifade eden Yıldıran, şeftali ürününde de aynı şekilde bol verime ulaşmayı beklediklerini söyledi.

 

KAYNAK: www.trakyaweb.com

Bir Cevap Yazın