“Başarılı Olamadık”

0
2954

Edirne Çeltikİpsala Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Beceren, çeltikte yabancı otla mücadelede başarılı olamadıklarını bildirdi.

Beceren, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çeltik (Pirinç) üretiminin yüzde 35’inin İpsala tarafından karşılandığını hatırlattı. Çeltik yetiştiriciliğinin en önemli sorunlarından birisinin yabancı otlarla mücadele olduğunu vurgulayan Beceren, çeltikte sorun olan Darıcan ve Çeltiksi Darıcan otlarını temizlemede arzu edilen neticeyi alamadıklarını belirtti.

İstenilen neticenin alınmaması halinde üründe yüzde 20-25 kaybın yaşanacağını anlatan Beceren, şöyle devam etti: ”Çünkü, yabancı otların gelişme yetenekleri, çeltiğe nazaran yüksek. Bu nedenle, çeltikler bu yarışmaya dayanamaz seyrelirler, gelişmeleri cılız ve bodur kalır, kardeşleme az olur. Alınan ürün istenilen düzeyde ve nitelikte olmaz. İpsala, Uzunköprü ve Meriç ilçeleri ve köylerinde yıllardır bu işi yapan çeltikçiler bile, Darıcan ve Çeltiksi Darıcan otlarını, ikinci, üçüncü ilaçlamayı yapmalarına rağmen yok edemediklerini belirtiyorlar. Kullanılan ilaçlar, neden bu yabancı otlara karşı etkisiz kaldı. Bunu öğrenmek istiyoruz. İlaç firmalarından ve uzman kişilerden bu konuda bilgi ve yardım bekliyoruz.”

 

KAYNAK:  www.edirnehaber.org

Bir Cevap Yazın