1 yıl bozulmayan organik kavun

0
1342

kavunMalatya’nın Arguvan İlçesi’nde kavun yetiştiriciliği yapan Mehmet Işık, bir yıl bozulmadan kalabildiğini belirttiği kavunları tanıttı.

Malatya’nın Arguvan İlçesi’nde kavun yetiştiriciliği yapan Mehmet Işık, bir yıl bozulmadan kalabildiğini belirttiği kavunları, 5. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nda tanıttı.

Her yıl yaklaşık 250 ton kavun ihraç edildiğini anlatan Mehmet Işık, ”Narmikan Kavunu”nun en önemli özelliğinin bir yıla yakın bir süre saklanabilmesi olduğunu söyledi.

Kavunun adını, Yazıbaşı Köyü’nün eski adı olan ”Narmikan”dan aldığını dile getiren Işık, 20 yıl önce ilk kez yetiştirilen kavunun günümüzde Yazıbaşı Köyü’nün en önemli geçim kaynağı olduğunu kaydetti. Üretici Mehmet Işık, şöyle konuştu:

”Yazıbaşı Köyü’nün en önemli geçim kaynağı haline gelen ‘Narmikan’ kavunu bir yıla yakın bir süre soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulmadan saklanabiliyor.

Mevsiminin dışında taze ve tamamen doğal olarak tüketilebilen sayılı ürünlerden biridir. 20 yıl önce yetiştirilmeye başlayan kavun köyümüzle bütünleşti.

Bu ürünün tanınması için Malatya merkezdeki Mişmiş Park Fuar Alanı’nda kurulan 5. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nda göstermek istedim. Aldığım tepkiler çok iyiydi. Mevsiminde özellikle İstanbul’da çok fazla tüketilen kavunun yeterince tanıtılamadığını da düşünüyorum.”

(AA)

Kaynak: Gıda Tarım

Bir Cevap Yazın