10 AB ülkesini geride bıraktık

0
1034
10 AB ülkesini geride bıraktık

Türkiye, Temmuz ayı asgari ücretiyle 10 Avrupa Birliği (AB) üyesini geride bıraktı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Avrupa’da en yüksek asgari ücret 1,874 avro ile Lüksemburg’da, en düşük asgari ücret ise 159 avro ile Bulgaristan’da veriliyor.Türkiye’de ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararına göre 1 Temmuz- 31 Aralık 2013 tarihleri arasında geçerli olacak asgari ücret, net 803,68 lira brüt 1,021 lira olarak uygulanmaya başladı.Türkiye’de verilen asgari ücret rakamının 405 avro olarak dikkate alındığı Eurostat araştırmasında Türkiye, asgari ücret sıralamasında 10 AB üyesini geride bıraktı.

Türkiye; Bulgaristan, Romanya, Letonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Birliğin yeni üyesi Hırvatistan’dan önde yer aldı.

Alım gücüne göre hesaplanan asgari ücretlerde de Türkiye 11 AB üyesinin önünde yer alıyor. Buna göre, Türkiye’de 662 avro olan asgari ücretin alım gücü, Romanya, Bulgaristan, Letonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Litvanmya, Slovakya, Macarstan, Hırvatistan, Polonya ve Portekiz’den yüksek.

Avrupa’daki en düşük asgari ücretler Bulgaristan’da 159 avro, Romanya’da 179 avro, Letonya’da 285 avro olarak Eurostat verilerinde yer aldı.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın