11 Binden Fazla Bilim İnsanı, İklim Değişikliğinin Hepimizi Öldüreceğini Söyledi

0
1445
11 Binden Fazla Bilim İnsanı, İklim Değişikliğinin Hepimizi Öldüreceğini Söyledi
ILULISSAT, GREENLAND - AUGUST 04: In this view from an airplane icebergs float in Disko Bay at sunset on August 04, 2019 near Ilulissat, Greenland. The Sahara heat wave that recently sent temperatures to record levels in parts of Europe has also reached Greenland. Climate change is having a profound effect in Greenland, where over the last several decades summers have become longer and the rate that glaciers and the Greenland ice cap are retreating has accelerated. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
11.000’den fazla bilim insanının dahil olduğu küresel bir ittifak, dünyaya önemli bir mesaj iletti. Mesaja göre hayatlarımızda hızlı, derin ve kalıcı değişiklikler yapmazsak yakında çok büyük sıkıntılar yaşanacak.

Bilim insanları, bir süredir insanları iklim krizi konusunda uyarıyor ancak maalesef çığlıkları çok az yanıt buluyor. Sidney Üniversitesi’nden çevre bilimci Thomas Newsome, “Bilim insanlarının, insanlığı büyük bir tehdit konusunda uyarmak için ahlaki bir zorunluluğu var. Elimizdeki verilerden iklimsel bir acil durumla karşı karşıya kaldığımız açık” diyor.

İklim krizi hakkında şimdiye kadarki en fazla bilim insanı tarafından imzalanan ve en çok konuşulan raporu yazdıktan iki yıl sonra Newsome ve meslektaşları, dünyaya acil bir uyarı daha yaptı. Son zamanlardaki küresel dalgalanmadan bahseden makale; enerji kullanımı, yüzey sıcaklığı, nüfus, ormansızlaşma, doğurganlık oranları ve tabii ki karbon emisyonlarını kapsayan, 40 yıllık halka açık verileri içeriyor.

‘İklim krizini çözmeyi başaramıyoruz’

Yayınlanan makalenin yazarları, “İklim krizi, birçok bilim insanının beklediğinden daha hızlı bir şekilde gelişti ve hızlanıyor. Doğal ekosistemleri ve insanlığın kaderini beklenenden daha şiddetli şekilde tehdit ediyor” diyor. Bugün dünyadaki insan nüfusu, yılda yaklaşık 80 milyon kişi artıyor ve Amazon’daki ormansızlaşma da gittikçe çoğalıyor.

Oregon Eyalet Üniversitesi’nden ekoloji uzmanı William Ripple, “40 yıllık önemli küresel müzakerelere rağmen bu krizi ele almayı başaramıyoruz dedi. İklim krizinin kötü sonuçlarını durdurmak için yazarlar, bu eğilimleri tersine çevirmemiz ve fosil yakıtları kullanmayı bırakmamız gerektiğini söylüyor. Bunun yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına, bitkisel gıdalara ve aile planlaması uygulamalarına yönelmemiz gerekiyor.

Alternatif enerji kaynaklarının kullanımı artış gösterse de bu yeterli olmayabilir:

Bilim insanları, zengin ülkelerin kaçınılmaz olarak bu değişiklikleri uygulayacağını itiraf ediyor ancak tüm dünya sıfır karbonlu bir gelecek istiyorsak daha fakir ülkeleri desteklememiz şart. Habitat ve biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmak ve tersine çevirmek için hızlı hareket etmeli, ormanların ve diğer doğal habitatların karbonu depolamasına izin vermeliyiz.

Geçtiğimiz 10 yılda, güneş ve rüzgâr enerjisi %300’ün üzerinde bir artış gösterdi. Fosil yakıtların elden çıkarılması, ABD’de 7 trilyon dolardan fazla bir seviyeye ulaştı ve karbon fiyatlandırması yavaş yavaş daha popüler hale geliyor.

Tüm bunlarla birlikte yazarlar, özellikle de geri dönüşü olmayan bir noktadan veya sera dünyasından kaçınmak istiyorsak hala yapılacak çok şey olduğunu söylüyorlar. Newsome, “Her şey kötü olsa da umutsuz değil. İklim acil durumunun ele alınması için adımlar atabiliriz” diyor.

Bir Cevap Yazın