12. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali Etkinlikleri

0
1305

Dalında DomatesAntalya’nın Kumluca ilçesinde devam eden 12’nci Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Kadınlar Günü” etkinliklerinde çeşitli yarışmalar yapıldı.

Karatepe Stadyumu’ndaki etkinliğe, Kaymakam Salih Işık’ın eşi Saadet Işık, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Yusuf Yurdugül’ün eşi Hatice Yurdugül, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’nın eşi Azime Çetinkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun’un eşi Ferah Tosun, Emniyet Müdürü Nail Çetinkaya’nın eşi Nazan Çetinkaya, belediye başkanları ve daire amirlerinin eşleri ve vatandaşlar katıldı.
Kumluca Kaymakamı Salih Işık’ın eşi Saadet Işık, yaptığı konuşmada, 12. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali etkinliklerini kapsamında kadınlar için özel eğlence düzenlemek istediklerini belirterek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’nın eşi Azime Çetinkaya da, etkinlikleri kapsamında bir günün tamamen kadınlar için ayrılmış olmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Günümüzde kadınlarına özel etkinliklerinin kısıtlı olduğu ifade eden Çetinkaya, “Yılda bir gün de olsa kadınlarla bir arada bulunmanın sevincini yaşıyoruz. İnşallah bundan sonrada dünyanın neresinde olursa olsun kadınlarımız toplum içinde hak ettikleri konuma kavuşurlar” dedi.
Konuşmaların ardından, bir dakikada en çok domates kasası taşıma, kovayla su taşıma, çuvalla yürüme, dürbünle futbol oynama, koca ayak ile kaşıkla domates taşıma ve halat çekme yarışmaları yapıldı.
Yarışmalarda en büyük ilgiyi dürbünle futbol oynama ve koca ayak yarışları gördü. Kadınlardan oluşan futbol takımlarının gözlerine dürbün takarak yaptıkları yarışmada Kumluca Belediyesi ile Şalvar Gençler Birliği takımları karşı karşıya geldi. Normal süresi 2-2 berabere biten maçta yapılan üçer penaltı atışları sonrası, Kumluca Belediyesi maçı 4-2 kazandı. Maçtan sonra büyük sevinç yaşayan Kumluca Belediyesi takım kaptanı Merve Yaşar, dürbünle futbol oynamanın çok zor olduğunu belirterek, “Allah kimseye vermesin, gerçekten çok zor. Ama kazandığımız için çok mutluyuz” dedi.
Bireysel yarışmalardaki birincilere atın bilezik, ikinci ve üçüncülere gram altın hediye edildi. Derece giren takımlar ise çeyrek altınla ödüllendirildi.
Sunuculuğunu Ali Elgün’ün yaptığı etkinlikler, Nadide Sultan’ın konseri ile sona erdi. Konser sırasında Başkan Çetinkaya’nın eşi Azime Çetinkaya, Nadide Sultan’a sahnede domates ikram etti ve plaket armağan etti. (AA)

Bir Cevap Yazın