149 Bin Büyükbaş Hayvan, Şap Hastalığına Karşı Aşılandı

0
747
Kutahyada-149-Bin-Buyukbas-Hayvan-Sap-Hastaligina-Karsi-Asilandi

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, sonbahar şap aşılama kampanyasında 149 bin 441 büyükbaş hayvanın aşılandığını duyurdu.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda şapla mücadelede önemli mesafeler alındığını belirtildi.
Açıklamada, “İlimiz genelinde 149 bin 441 büyükbaş hayvan kampanya döneminde aşılandı. Bu rakam il genelinde mevcut büyükbaş hayvan varlığının yüzde 85,42’sine tekabül etmekte olup 2013 yılı içerisinde İlimiz genelinde 31 mihrakta şap hastalığı çıkmış ve gerekli idari, fenni tedbirler (kordon, karantina, dezenfeksiyon ve aşılama) alınarak 30 tanesi söndürülmüş, 1 tanesi ise aktif olarak devam etmektedir. Tarım Bakanlığımız ve Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünce, 2. Faz, Türkiye’de Şap hastalığının kontrolü projesi hazırlanmış olup yüzde 85 AB katkılı proje 2011 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası ile devreye girmiş ve 2014 yılı ilkbahar dönemi aşılama kampanyası ile sonlandırılacaktır.

Proje 3 yıl süreli olup, 38.375.000 Euro bütçeye sahiptir.Şap hastalığı bulaşıcı viral bir hastalık olup, ağızda, memede ve tırnakta yaralar oluşturmakta, süt ve et veriminde kayıplar, gebe hayvanlarda yavru atma ve genç hayvanlarda ölümler meydana getirmektedir. Ayrıca hayvan pazarlarının kapatılması ve hayvan hareketlerinin kısıtlanması gibi bir takım problemlere yol açan hastalık, ülkemiz hayvancılığının en önemli problemlerinden birisidir.Şap hastalığıyla mücadelenin başarılı olabilmesi için hasta hayvanların solunum, salgı ve atıklarında yüksek düzeyde bulunan virüsün yayılmasının önlenmesi gerekmektedir” denildi.

haber46

Bir Cevap Yazın