”2. Ulusal Toprak ve Su Kongresi” başladı

0
1244
2. Ulusal Toprak ve Su Kongresi

2. Ulusal Toprak ve Su KongresiANKARA (A.A) – Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen ”2. Ulusal Toprak ve Su Kongresi”, Ankara Kızılcahamam Asya Termal tesislerinde başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, kongrenin açılış konuşmasını yapan Enstitü Müdürü Dr. İbrahim Güdemir, kongreye 375 katılımcının iştirak ettiğini ve toplam 170 bildirinin sunulacağını ifade etti.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak da artan nüfus, hızlı kentleşme ve sanayileşmeye bağlı olarak su kaynakları üzerine olan baskının her geçen gün arttığını belirterek, toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesi ve korunmasının önemine dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatının (FAO) bugün itibarıyla 43 ülkede 700 milyon insanın su kıtlığıyla karşı karşıya bulunduğu tespitine işaret eden Burak, bu tespitler doğrultusunda yapılan tahminlere göre, 2025 yılında bu rakamın 1,8 milyarı bulabileceğini ve dünya nüfusunun dörtte üçünün su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını bildirdi.

Burak, Bakanlığın toprak ve su kaynakları araştırmalarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptığını ve buraya ayrılan AR-GE bütçesini de önemli oranda arttırdığını kaydetti.

25 Kasım’a kadar devam edecek kongrede, toprak ve su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımına yönelik sorunlar ve çözüm önerileri ele alınacak.

Bir Cevap Yazın