20 bin TL bütçeli program için başvurusu yapılan projelerin ön incelemesi tamamlandı

0
1117

ab_proje

20 bin TL bütçeli program için başvurusu yapılan projelerin ön incelemesi tamamlandı

ZAFER KALKINMA AJANSININ MALİ DESTEK PROGRAMI -20 BİN TL BÜTÇELİ PROGRAM İÇİN BAŞVURUSU YAPILAN PROJELERİN ÖN İNCELEMESİ TAMAMLANDI

KÜTAHYA (A.A) – Merkezi Kütahya’da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının 20 bin TL bütçeli ilk Mali Destek Programına başvurusu yapılan projelerin ön incelemesi tamamlandı.

Ajanstan yapılan yazılı açıklamaya göre, 31 Ocak-18 Mart tarihleri arasını kapsayan başvuru kabul sürecinde 4 ilden sunulan 365 projenin 356’sı, ön inceleme aşamasında ajans uzmanlarından oluşan Ön İnceleme Komisyonu tarafından değerlendirildi.

Projelerin idari ve uygunluk kontrolünü yapan komisyonun incelemesi sonucu bazı projeler bağımsız değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilecek teknik ve mali değerlendirme süreci olan ikinci aşamaya geçmeye hak kazandı.

Ön inceleme sonuçlarına ilişkin kesin liste, projeleri şartlı olarak kabul edilen başvuru sahiplerinin eksik evrakını ajansa sunmaları ve komisyonun yapacağı son değerlendirme sonrası açıklanacak. Kesin liste ve ön inceleme istatistiklerinin 13 Nisana kadar açıklanabileceği belirtildi.

-DESTEKLENECEK PROJELER HAZİRAN AYINDA İLAN EDİLECEK-

20 milyon TL bütçeli program, kapsam dahilindeki illerde imalat sanayi, tarıma dayalı sanayi ve turizm alanlarında uygulanacak. Yenilikçilik, araştırma ve geliştirme, üretim teknik kapasitesi ve altyapısının geliştirilmesi, kurumsallaşma, kalite standartları, işbirliği ve kümelenme ve enerji verimliliği gibi konuları içeren projelerin desteklenmesi hedeflenen programdan proje sunan işletmeler ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar yararlanabilecek.

Başarılı olarak değerlendirilen projeler, 20 milyon TL’lik kaynaktan, 50 bin TL ile 500 bin TL arasında hibe olarak desteklenecek. Destekler, özel sektör için proje toplam bütçesinin yüzde 50’sine, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için yüzde 90’ına kadar çıkabilecek.

Projeler, ajans uzmanlarının yaptığı ön inceleme sonuçlarının iki hafta içerisinde açıklanmasının ardından asıl değerlendirme için bağımsız değerlendiricilere teslim edilecek. Bağımsız değerlendiricilerin puanlamaları sonucu oluşturulacak başarılı projeler sırasıyla Değerlendirme Komitesi, Ajans Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulunun inceleme ve onayından geçerek desteklenmek üzere kamuoyuna ilan edilecek.

Değerlendirme sürecinin tamamlanması ve başarılı projelerin ilan edilmesinin haziran ayında gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bir Cevap Yazın