20 milyon dolarlık yatırım

0
908
Asya-Cikolata-20-milyon-dolarlik-yatirim-yapacak.jpg

İki yıl içinde ilk 10 firma arasına girmeyi hedefleyen firma, ihracattaki etkinliklerini farklı üretim kollarıyla arttırmak istiyor.

GEBZE – Ürettiği çikolataları 40 farklı ülkeye ihraç eden Asya Çikolata, ihracattaki etkinliğini artırmak için 2 yıl içinde Türkiye’de 5 milyon dolar yatırım yaparak bu sayıyı 80 ülkeye çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye’deki faaliyetlerine 2011 yılında başlayan Asya Çikolata, ihracattaki etkinliğini arttırmak için yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Üretiminin yanı sıra dağıtım ağını da genişleten ve üretimin yüzde 90’nını 40 ülkeye gönderen şirket, ihracatta daha fazla ağırlık vermek adına 2 yıl içinde 5, 10 yıl içinde ise toplam 20 milyon dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. Firma çikolatanın dışında şekerleme, bisküvi, gofret gibi farkı ürünlerin üretimi için Ar-Ge faaliyetlerini de sürdürüyor.

Hedeflerini anlatan Asya Çikolata ortaklarından ve şirketin Satış ve Pazarlama Müdürü Şaban Yavaş, üretim aşamasına yeni geçmelerine karşın üretim ve dağıtım anlamında çok yol kat ettiklerini vurguladı. Yavaş, “Yabancı ortaklarımızla birlikte hem ihracat ağımızı güçlendirdik hem de çikolata ve şekerleme sektöründe büyük bir başarı elde ettik” dedi.

Söz konusu sektöre yatırım yapan yaklaşık 120 firma bulunduğuna dikkat çeken Yavaş, bu firmaların bir bölümünün yerli ve yabancı sermaye ortaklığı ile kurulduğunu anımsattı. İhracat alanında uzun vadede yatırım yapan bu firmalar arasında Asya Çikolata olarak kısa zamanda 40 ülkeye ihracat gerçekleştirene dikkat çeken Yavaş, kendilerinin böylece ilk 20 isim içerisine girdiklerini vurguladı.

Hedef ilk 10

2 yıl içerisinde ise ilk 10 firma arasına girmeyi hedeflediklerini ve ihracattaki etkinliklerini farklı üretim kollarıyla arttırmak istediklerini vurgulayan Yavaş, çikolata dışında şekerleme, bisküvi, gofret üretimine başlamak için tesislerine yeni yatırımlar yapacaklarını söyledi.

Yavaş, “Sektördeki konumumuz mucizevi bir şekilde beklentimizin üstünde ilerliyor. Hükümetin 2023 hedefi doğrultusunda uzun vadede yeni yatırımlarla birlikte 50 milyon dolarlık ihracat yapmayı düşünüyoruz. 50 çalışanımız ile günlük 15 ton üretim kapasitesine sahip 5 bin metrekare kapalı alana sahip mevcut tesisimizin yeni yıldaki kapasitesini günlük 45-50 tona çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Maliyeti 4 milyon TL olan 3 bin metrekarelik yeni bir tesisi şirket bünyesine katacaklarına da dikkat çeken Yavaş, geçtiğimiz yılki ciro hedeflerine yüzde 98 oranında ulaştıklarını, bu yılın hedefleri doğrultusunda ilerlediğini vurguladı.

haber46

Bir Cevap Yazın