2011`in en gözde yatırımları

0
1153

Çin’in doymak bilmeyen ihtiyacı ile birlikte olumsuz hava koşulalları bu yıl başta buğday, mısır ve soya olmak üzere gıda fiyatlarında inanılmaz bir baskı oluşturması bekleniyor.

Analistlerin bu uyarıları yatırımcıların dikkatinin gıda borsasına çevrilmesine neden oluyor.

Aç Çin’in artan nüfusu ve yüksek büyüme hızıyla orantılı talebi bu konudaki beklentileri de artırıyor.

İsviçreli banka analistleri Çin’in talebi, politik riskler ve olumsuz doğa koşulları nedeniyle bu yıl gıda fiyatlarının havalarda uçacağını söylüyorlar.

Çin’in iç tüketiminin artmasıya özellikle mısır ve soya ithalatının giderek arttığına dikkat çekilen açıklamada , Çin’in tarımdan sanayileşmeye geçmesi ile birlikte ekilebilir tarım alanlarının azalacağı ve üretimden fazla tüketimin ithalat iştahının artmasına neden olacağı vurgulanıyor.

Çin’den gelen yüksek talebe piyasaların yüksek arzla hemen cevap veremeyeceğine de değinilen açıklamada Kamada ve Avustralya’daki yıkıcı seller Rusya ve Avrupa’daki kuraklığın verimi azaltacağı ve özellikle buğday hasadında ciddi bir sorun yaşanacağına dikkat çekiliyor.

Kanada, Avustralya ve Rusya gibi dünyanın en büyük buğday ihracatçısı ülkelerinde yaşanan gelişmelerin kendilerini endişelendirdiğini kaydeden uzmanlar gıda ürünlerinin yatırımcıların portföyünde mutlaka bulundurmasını tavsiye ediyor.

Haber Kaynağı: http://piyasanet.hurriyet.com.tr//c/haber_ic.asp?id=737627

Bir Cevap Yazın