2012 ‘domates ve biber yılı’ olacak

0
1257

domates biberUludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, 2011’i ‘armut yılı’ ilan ettiklerini belirterek, 2012’nin de ‘domates ve biber’ yılı olacağını söyledi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen ”Bursa’da armut üretimi ve pazarlamada yaşanan sorunlar ile çıkış yolları” konulu panelde konuşan Çalı, Bursa’nın tarım sektöründe oldukça iyi bir durumda olduğunu kaydetti. Çalı, 2011’i ‘armut yılı’ ilan ettiklerini ifade ederek, “2012 domates ve biber, 2013 şeftali, 2014 kiraz, 2015 de zeytin yılı olsun dedik” diye konuştu.

Üretime dikkat

Birlik kanalıyla geçen yıl 4 bin ton armut ihraç edildiğini dile getiren Çalı, “Orta Doğu ve İran’a satışlarımız oldukça iyi ancak aynı başarıyı AB ülkelerinde sağlayamadık” dedi. Vali Şahabettin Harput da, kentin tarım zenginliğini hep ön planda tutmaya çalıştıklarını vurguladı. Harput, “Bursa armutta da iyi durumda. Türkiye’nin armut üretiminin yaklaşık dörtte biri kentimizde yapılıyor, ancak bilgisizlik ciddi bir tehlike oluşturuyor. Üretim çok dikkatli yapılmalı” dedi.

Kaynak : Olay

Bir Cevap Yazın