2013’te 19 Milyon TL Proje Desteği Verilecek

0
996
2013'te 19 Milyon TL Proje Desteği Verilecek

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 2010 ve 2011 yıllarında toplam 151 projeye 36 milyon TL hibe desteği sağladığı, 2013 yılında ise 19 milyon TL destek vereceği bildirildi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, bu yıl 4 ayrı program kapsamında kaynak olarak 19 milyon TL destek vereceklerini ifade etti. Özkan, “İpekyolu Kalkınma Ajansı Olarak son iki yılda bölgeye 36 milyon TL kaynak aktardık. Bu yıl da 4 ayrı programla bölgeye 19 milyon TL kaynak aktaracağız. Ekonomik Kalkınma Mali destek programı ile Gaziantep, Adıyaman ve Kilis bölgesinde rekabet gücünü artıracak ve sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak sektörlerde AR-GE, inovasyon ve markalaşma çalışmalarının geliştirilmesi, turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının artırılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konularında destek verilecektir. Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı ile Adıyaman ve Kilis illerinin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılarak, iller arasındaki gelişmişlik farklarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda hayvancılık faaliyetlerinde AR-GE, pazarlama, örgütlenme, tanıtım, yayım, mesleki eğitim çalışmaların geliştirilmesi; organik tarımın ve iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması; tarımsal üretimde alternatif enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması; yöresel ürünler ve el sanatlarının markalaşma, pazarlama, örgütlenme, tanıtım, yayım, mesleki eğitim, endüstrileşme çalışmaların geliştirilmesi konularında destek verilecektir” dedi.

Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı ile bölgenin insan kaynakları ve sosyal sermayesinin geliştirilerek sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılmasının hedeflendiğini belirten Özkan, şunları kaydetti:

“Bu amaç doğrultusunda kente göçle gelen insanları odak alarak bölgede sosyal uyum ve entegrasyonun sağlanması, kadınlar, çocuklar, engelliler ve yoksullar gibi dezavantajlı grupların ekonomik ve sosyal hayata katılımının sağlanması ve okul öncesi eğitim konularında destek verilecektir. Son olarak Turizm Altyapısı Mali Destek Programı ile de; bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak turizme yönelik altyapı ve sosyal donatının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda bölgenin doğal, tarihi ve kültürel mirasın değerlendirilmesine yönelik altyapı ve yenileme çalışmalarının geliştirilmesi konularında Mali destek verilecektir.”

KAYNAK:tzymb.org.tr

 

Bir Cevap Yazın