2015’de milli patatesimiz olacak

0
992
2015'de milli patatesimiz olacak

Tarım Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, yerli patates tohumu üretimi çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “2015’de ilk milli patates çeşidimizi çiftçimize vereceğiz. Türkiye, 2015’de ihtiyaç duyacağı patates tohumunun tamamını yurt içinde üretecek. İhracat da yapacağız” dedi.

Türkiye’nin sürekli dövizle tohum almak zorunda kaldığını belirten Burak, şunları söyledi:

“Türkiye’de hububat ve bakliyat tohumlarının yüzde 95’i, açıkta ekilen sebze tohumunun da yüzde 80-90’ı yerli. Örtü altındaki sebzelerde de yerli oranı yüzde 45-50’lere yükseldi. Türkiye’nin henüz yerli patates tohumu yok. Bundan sonraki aşamada yerli tohum üretmeyi hedefliyoruz. 516 bin tane melez elde ettik. Bunlardan 2 tane seçtik ve sene başında tescile sunduk. Tescil süresi 2 yıl sürüyor. Tescile her sene 2 çeşit vereceğiz. Patates tohumunu Türkiye’de üreterek bu konuda tamamen bağımsız hale getireceğiz, ihracat da yapacağız.”

Burak, 150 yıl önce Türkiye’ye getirilen patatesin yılda 4.5 – 5 milyon ton üretildiğini belirterek, bunun üretimi için yılda yaklaşık 20 bin ton orijinal tohuma ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Burak, “Bunun için her sene 20 milyon euro ödeniyor” dedi.

Kaynak: ekonomi.milliyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın