2016 yılı buğday taban fiyatı açıklandı

0
885
2016 yılı buğday taban fiyatı açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım, 2016 yılı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşan Yıldırım, ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 910 TL olarak belirlendiğini bildirdi. Bu fiyata, kaliteye göre yüzde 7’ye kadar prim verileceğini dile getiren Yıldırım, “Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

EKMEKLİK BUĞDAY ALIM FİYATI TON BAŞINA 910 TL, MAKARNALIK BUĞDAYDA İSE 1000 TL OLARAK BELİRLENDİ

Başbakan Binali Yıldırım, 2016 yılı hububat alım fiyatlarını açıkladı. Partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşan Yıldırım, ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 910 TL olarak belirlendiğini bildirdi. Bu fiyata, kaliteye göre yüzde 7’ye kadar prim verileceğini dile getiren Yıldırım, “Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

KALİTEYE GÖRE YÜZDE 7 PRİM VERİLECEK

Başbakan Binali Yıldırım, 2016 yılı için hububat müdahale fiyatını Anadolu Sert Kırmızı Buğday için ton başına 910 lira olarak açıkladı. Bu fiyata kaliteye göre yüzde 7 prim verileceğini bildiren Yıldırım, TMO’nun çiftçiden bugüne kadar aldığı yükleme ve boşaltma ücretini de artık almayacağını açıkladı. Yıldırım, bunun yanında çiftçilerin ürünlerini TMO’ya satmak isterlerse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin alabileceklerini söyledi.

Makarnalık buğday ise ton başına 1000 TL olarak belirlendi.

TMO’dan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

2016 DÖNEMİ HUBUBAT ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

2016 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre %9,3 azalışla 20,5 milyon ton, arpa üretiminin %15,6 azalışla 6,75 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Ülkemizde hububat hasadı, Mayıs ayı içinde başlamış, bugün itibariyle %35 seviyesine ulaşmıştır.

250 BİN TON TAAHHÜTNAMELİ ALIM YAPILDI

TMO, 18 Mayıs 2016 itibariyle üreticilere depolama imkânı sağlamak amacıyla taahhütname ile ürün alımlarına başlamıştır. Toplam 250 bin ton taahhütnameli alım gerçekleştirilmiştir.

Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasalar yakından izlenmiş, fiyatların üreticiyi memnun etmesi dolayısıyla müdahale ihtiyacı görülmemiştir. Hasadın yoğunluğuna bağlı olarak özellikle Trakya Bölgesi’nde buğday fiyatlarında düşüş yaşanması nedeniyle bugün itibariyle TMO’nun hububat müdahale fiyatı açıklama ihtiyacı doğmuştur.

Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

1. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

2. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren TMO’ya satabileceklerdir.

3. Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden üreticiler;yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerinigeri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO’ya satabileceklerdir.

4. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.

5. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.

6. Randevu alma işlemi, gerçek kişiler için T.C. kimlik numarası; tüzel kişiler için vergi numarası ile yapılacaktır.

7. Lisanslı depolardaki ürünlere yerinde alım garantisi verilecektir.

8. TMO, altyapısı uygun olan borsalarda da alım yapacaktır.Borsalardan alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabileceklerdir.

9. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO’dan %30 avans alabilecektir.

10. Üretici ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. Makbuz senedi karşılığı kredi kullananların kredi faizinin %25‘i TMO tarafından ödenecektir.

11. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere erken ödeme yapılmakta olup ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere 15 gün içerisinde ödeme yapılacaktır.

Taahhütnameli hububat bırakan üreticilerden, ürününü TMO’ya satmak isteyenlere ürün bedeli bayramdan önce ödenecektir.

12. Üreticilerden bu yıl ilk kez boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üretici 6,5 TL/Ton ilave gelir elde edecektir.

2016 yılı için Anadolu Kırmızı Sert (AKS) ekmeklik buğday (proteini %12,5-13, süne oranı %1’e kadar) alım fiyatı ton başına 910 TL olarak belirlenmiştir.

Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre %7‘ye kadar ilave artış uygulanacaktır.

Pariteye göre Makarnalık buğday fiyatı 1.000 TL/Ton‘dur.

Arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden arpa için fiyat açıklamaya gerek görülmemektedir.

Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımız tarafından ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacaktır.

Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için belirlenmiş olan 910 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 121 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.031 TL/Tona

Makarnalık buğday için belirlenmiş olan 1.000 TL/Tonalım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 121 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.121TL/Tona yükselmektedir.

TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir.

Anlaşmalı bankalar:

Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Denizbank, TEB, Albaraka Türk, Finansbank.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesi ve TMO iş yerlerinden alabileceklerdir.

Kaynak: Tarımdan Haber

Bir Cevap Yazın