2016 yılında tarımda beklentiler

0
814
2016 yılında tarımda beklentiler

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, tarımda 2016 yılında yaşanması muhtemel gelişmelere dikkat çekti.

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, tarımda 2016 yılında yaşanması muhtemel gelişmelere dikkat çekti. Beklentileri 11 başlıkta özetleyen Yıldırım, Tarım Bakanlığı’nda yaşanan kadro değişimine de değindi. Mehmet Daniş’in Bakan Yardımcısı olmasının ardından, Müsteşarın tarımdan biri olacağı yönündeki beklentileri artırdığını bildiren Yıldırım, “Müsteşar da sektör dışından atanırsa ilk kez bakanlığının tepe yönetimi tarımı bilmeyenlerden oluşmuş olacak” dedi.

Yıldırım, başlıklar halinde 2016 yılında tarımda yaşanması muhtemel gelişmeleri şöyle sıraladı;

RUSYA VE IRAK PAZARI KAPANIYOR

Yeni yıla Rusya’nın tarım ürünlerine uygulayacağı ambargo ile girilecek. 1 Ocak 2016 itibariyle, domates, hıyar, portakal, mandarin, üzüm, elma, armut, kayısı, karnabahar, başlı brokoli, karanfiller, hindi eti, tavuk ve horoz etinin Türkiye’den Rusya’ya girişi yasak olacak. Bu ürünleri üretenler, işleyenler, taşıyanlar, ihraç edenler veya bu işlerde çalışanlar için Rusya pazarının kapanması büyük sıkıntı yaratacak. Benzer bir durum Irak pazarı için de geçerli. Habur Gümrük Kapısı’nın kapalı olması nedeniyle Irak’a da tarım ürünleri ihraç edilemiyor. Yaş meyve ve sebzede en büyük ihracat pazarı olan Rusya’nın ve ikinci sıradaki Irak pazarının kapalı olması yeni yılın en çok gündemde kalacak konuların başında geliyor.

14.4 MİLYAR LİRA DESTEK VERİLECEK

Tarımsal destekleme bütçesi kapsamında 2016’da çiftçilere toplamda 14.4 milyar lira destek verilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre, bu desteğin 11.1 milyar lirası doğrudan tarımsal destekleme ödemesi olarak çiftçilere ödenecek. Tarımsal kredi faiz desteği olarak Ziraat Bankası üzerinden 1.4 milyar lira, tarımsal ürünlerin alımı konusunda Toprak Mahsulleri Ofisi üzerinden 768 milyon lira kaynak aktarılması öngörülüyor. Doğrudan desteklerde hayvancılık ve prim desteklerinin aslan payını alması bekleniyor.

YEM VE GÜBREDE KDV KALDIRILACAK

Küçük aile işletmeleri için 5 dekara kadar dekar başına 100 lira alan bazlı destek ödenmesi 2016’da başlayacak. Ayrıca yemde ve gübrede Katma Değer Vergisi’nin kaldırılması için çalışmalar tamamlanacak. Genel istek KDV’nin kaldırılması yerine KDV kadar ödemenin çiftçilere doğrudan ödenmesi yönünde.

BAKLİYATI KONUŞACAĞIZ

Birleşmiş Milletler 2016’yı Bakliyat Yılı ilan etti. Bu nedenle yeni yılda bakliyatla ilgili etkinlikler, toplantılar yapılacak. Dünyada ve Türkiye’de bakliyat üretimi, tüketimi sorunlar ve geleceğe ilişkin beklentiler dile getirilecek.

HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ÇOK SIK GÜNDEMİMİZDE OLACAK

Hayvancılık sektöründeki gelişmeler yine çok sık gündemimizde olacak. İthalat devam edecek. Hayvan hastalıkları,kaçak et ve hayvan girişi gündemde olacak. Hayvancılıkta bazı önemli değişiklikler de bekleniyor. Bunlardan en önemlisi, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, sektör temsilcileriyle yaptığı toplantılardan sonra, kurulacağını söylediği “Hayvancılık Sorunlarını Çözme Komisyonu” olacak. Komisyon yeni yılda çalışmalarına başlayacak. Ayrıca, hayvancılık sektörüne yönelik desteklerde bazı değişikliklerin yapılması da gündemde.

SÜT ÜRETİCİSİ MAĞDUR OLMAYA DEVAM EDECEK

Çiğ süt referans fiyatının yılın ilk 6 ayında sabit kalacağı kesinleşti. Ulusal Süt Konseyi yaptığı toplantıda Temmuz 2014’ten beri litre başına 1 lira 15 kuruş olan çiğ süt referans fiyatının 2016’nın ilk yarısında da geçerli olmasını kararlaştırdı.

IPARD II’NİN BAŞVURULARI BAŞLAYACAK

Avrupa Birliği destekli Kırsal Kalkınma Hibe Programı’nın ikinci dönemi (IPARD II) için 2016’da ilk başvurular alınacak. Türkiye’de 42 ilde uygulanan,tarım ve kırsal kalkınmada önemli projelerin gerçekleşmesini sağlayan IPARD’ ın ülke geneline yaygınlaştırılması 2016’nın önemli gündem konularından birisi olacak.

KURAKLIK ANA GÜNDEM OLACAK

Bu yılın sonbahar ve özellikle de Aralık ayının yağışsız geçmesi 2016’da kuraklık riskini güçlendirdi. Yeni yılda ve özellikle ilkbahar da artık her yıl yaşanan zirai don 2016’nın da korkulu rüyası olacak.

GIDA FİYATLARINI KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gıda fiyatları yine her ay enflasyon rakamları açıklandığında ana gündem konularından birisi olacak.

EXPO’DA GERİ SAYIM BAŞLAYACAK

Türkiye’nin ilk Expo’su Antalya’da Nisan-Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Çiçek ve Çocuk ana temasıyla açılacak Expo’ya yaklaşık 8 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

http://www.tarimdanhaber.com/

Bir Cevap Yazın