“2050’de dünya nüfüsunu besleyebilmek için özel yatırımlar yüzde 50 artmalı”

0
1031

FAO İstatistikBirleşmiş Miller Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Dr. Jacques Diouf, FAO’ya göre 2050 yılında 9 milyara ulaşacak olan dünya nüfusunu besleyebilmesi için gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen özel yatırımların yüzde 50 artırılması gerektiğini söyledi.

FAO Genel Direktörü Diouf, 4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında düzenlenen Sorumlu Tarımsal Yatırımlar özel oturumunda yaptığı konuşmada, sürdürülebilir yabancı yatırımların teknoloji transferi, gelir artışı ve daha fazla iş imkanı yaratması sayesinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyüme sağlayacağını belirtti.

Oturuma Diouf ile eşbaşkanlık yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de tarıma acilen yatırım yapılması çağrısında bulundu. Tarıma yapılan yatırımların artan nüfusun ihtiyacını karşılayacak şekilde artmadığını belirten Bakan Mehdi Eker, gıda ve finans krizlerinin uluslararası topluluğun ve kuruluşların çalışmalarını aksattığı konusunun altını çizdi.

Dr. Jacques Diouf, konuşmasında bu tür yatırımların ekonomik sosyal ve politik olarak sürdürülebilir olması için, tüm paydaşların ihtiyaçlarını da göz önüne alacak şekilde dengeli ortaklıkların kurulması gerektiğinin altını çizdi. Yatırım öncelikleri çerçevesinin de çok net şekilde belirlenmesi gerektiğini belirten FAO Genel Direktörü, ihtiyaçlar, fırsatlar ve yatırım miktarları arasında da dengeli bir yaklaşımın önemli olduğuna dikkat çekti.

Diouf, global gıda ve beslenme güvencesinin sağlanabilmesi için açlık ve yetersiz beslenmenin gerçek nedenlerinin de doğru bir şekilde ele alınarak ortadan kaldırılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın