212 Adet Süt İneği Dağıtıldı

0
602
212-Adet-Sut-Inegi-Dagitildi

Tunceli’nin Çemizgezek ilçesinde bulunan S.S. Gözlüçayır ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin hazırladığı ‘Süt İnekçiliği’ projesi kapsamında, toplam 300 baş süt sığırının alımı kapsamında ilçeye getirilen 212 adet süt ineği düzenlenen bir törenle çiftçilere dağıtıldı.

Proje Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2012 yatırım programına alınarak onay görmüş ve 2013 yılında 300 baş düve alımı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden yurt dışı izni alınarak, Avustralya’dan hayvan seçimine gidilmişti. Avustralya’dan 300 baş süt sığırının seçimi ve alımı, kooperatif yetkilileri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veteriner ve jeoteknik mühendislerinin gözetimiyle sağlandı. 30 günlük karantinaya alınan 300 baş süt ineğinden 212 tanesi Çemişgezek’e ulaştı. Kalan 88 ineğin ise yakın zamanda ilçeye ulaştırılacağı belirtildi. Avustralya’dan getirilen simental cinsi inekler kulak numaralarına göre daha önce çekilen kurayla projeye dahil olan çiftçilere dağıtıldı. İkişer katlı yedi TIR ile ilçeye gelen ineklerin hak sahiplerine teslimi törenine Çemişgezek Kaymakamı Soner Kırlı, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Murat Akdeniz, Emniyet Amir Vekili Serkan Şahan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Oğuzhan Aslan ve personeli, kooperatif üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Advertisement

Çemişgezek Kaymakamı Soner Kırlı toplantıda yaptığı konuşmada ilçede böylesine önemli bir faaliyetin olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Kırlı, “Bu açıdan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, il ve ilçe müdürlüğü, çalışmaları yürüten başta kooperatif başkanımız başta olmak üzere tüm üyelerine teşekkür ediyorum. Bu ilçemiz hayvancılığına büyük katkı sağlayacak bir projedir. Bu projeyi sadece 300 başlık bir proje olarak görmemek lazım. Üretimine devam edildiğinde çok daha fazla rakamlara ulaşabilecek bir projedir. Herkese hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bereketli güzel kazançlar elde edersiniz” dedi.

Çemişgezek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Uğur Aydın tarafından ineklerin beslenmesi, temizliği ve uyum sağlamalarındaki süreç hakkında çiftçilere bilgiler verildi. S.S. Gözlüçayır ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Ali Hadi Yıldız törende yaptığı konuşmada, projenin fikrinden faaliyetine kadar birçok zorluklarla karşılaştıklarını, getirilen süt ineklerinin ilçenin ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağını, üreticilerden bu ineklere hassas bakım yapmalarını istedi. Dağıtım törenine katıldığı için Çemişgezek Kaymakamı Soner Kırlı’ya teşekkürlerini belirten Kooperatif Başkanı Ali Hadi Yıldız, hayvancılığın Türkiye’de çok pahalı bir yatırım olduğunu, bundan dolayı özellikle çiftçilerin eğitimleri, veteriner hizmetleri ve ahırların modernleştirilmesi konularında desteğe ihtiyaçları olduklarını belirtti.

haberdunya

Bir Cevap Yazın