24 haziranda kimler tarcih yapabilir
24 haziranda kimler tarcih yapabilir

Çift yıllarda alınan KPSS b grubu puanları ile toplamda 4 tane merkezi yerleştirme yapılmaktadır. 2012 puanı 2014 yılındaki yeni KPSS’ye kadar geçerlidir ve bu puanlarla 4 merkezi alım yapılacaktır. Bunlardan birincisi(2012/2) 2012 Kasım sonunda yapılmıştı. İkincisi(2013/1) ise 24 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında olacak.
Üç öğrenim düzeyinden kontenjan olacak
2012 KPSS lisans, önlisans(iki yıllık) veortaöğretim(lise) düzeyinde yapılmıştır. Tercih kılavuzunda her üç öğrenim düzeyinden de kontenjanlar yer alacak.
3 Temmuzda mezun durumda olmayanlar tercih yapamaz
Buna göre aşağıdaki adaylar 2013/1 alımlarında tercih yapamaz:
1- Sınava girdiği öğrenim düzeyinden mezun durumda olmayanlar tercih yapamaz. Örneğin, lisedüzeyinden giren bir aday okul bitmeden tercih yapamaz. lisans ve önlisans mezunları için de aynısı geçerli.
2- Bütünleme sınavlarına kalanlar tercih yapamaz. Bazı üniversitelerin bütünleme sınavları ile beraber aday mezuniyet tarihi 3 temmuz sonrasına sarkmaktadır ve bu adayların tercih yapması mümkün değildir.
3- Yaz stajı olanlar tercih yapamaz. Hemşirelik gibi okul bitiminde staj yapan ve diplomasını geç alanbölümlerden mezun olanlar 2013/1 alımlarında tercih yapamaz.
Bakaya kalanlar tercih yapamaz
Devlet Personel Başkanlığının resmi websitesinde yer alan bilgiye göre bakaya durumunda olanlar KPSSyerleştirmelerinde tercih yapamazlar.
2013/1 alımı yüksek sayıda olacak
Merkezi yerleştirmelerde her zaman Haziran alımları yüksek sayıdadır. 2013/1 alımı da geçtiğimiz Kasım alımına göre oldukça yüksek sayıda olacaktır. Ancak kadro kararnamesi geç imzalandığı için bazıkurumların kadrolarını DPB’ye bildirememesi nedeniyle kadrolar olması gerekenden az olacak.

haber365

Advertisement

Bir Cevap Yazın