24 Haziran’da kimler tercih yapabilecek?

0
923
24 haziranda kimler tarcih yapabilir
24 haziranda kimler tarcih yapabilir

Çift yıllarda alınan KPSS b grubu puanları ile toplamda 4 tane merkezi yerleştirme yapılmaktadır. 2012 puanı 2014 yılındaki yeni KPSS’ye kadar geçerlidir ve bu puanlarla 4 merkezi alım yapılacaktır. Bunlardan birincisi(2012/2) 2012 Kasım sonunda yapılmıştı. İkincisi(2013/1) ise 24 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında olacak.
Üç öğrenim düzeyinden kontenjan olacak
2012 KPSS lisans, önlisans(iki yıllık) veortaöğretim(lise) düzeyinde yapılmıştır. Tercih kılavuzunda her üç öğrenim düzeyinden de kontenjanlar yer alacak.
3 Temmuzda mezun durumda olmayanlar tercih yapamaz
Buna göre aşağıdaki adaylar 2013/1 alımlarında tercih yapamaz:
1- Sınava girdiği öğrenim düzeyinden mezun durumda olmayanlar tercih yapamaz. Örneğin, lisedüzeyinden giren bir aday okul bitmeden tercih yapamaz. lisans ve önlisans mezunları için de aynısı geçerli.
2- Bütünleme sınavlarına kalanlar tercih yapamaz. Bazı üniversitelerin bütünleme sınavları ile beraber aday mezuniyet tarihi 3 temmuz sonrasına sarkmaktadır ve bu adayların tercih yapması mümkün değildir.
3- Yaz stajı olanlar tercih yapamaz. Hemşirelik gibi okul bitiminde staj yapan ve diplomasını geç alanbölümlerden mezun olanlar 2013/1 alımlarında tercih yapamaz.
Bakaya kalanlar tercih yapamaz
Devlet Personel Başkanlığının resmi websitesinde yer alan bilgiye göre bakaya durumunda olanlar KPSSyerleştirmelerinde tercih yapamazlar.
2013/1 alımı yüksek sayıda olacak
Merkezi yerleştirmelerde her zaman Haziran alımları yüksek sayıdadır. 2013/1 alımı da geçtiğimiz Kasım alımına göre oldukça yüksek sayıda olacaktır. Ancak kadro kararnamesi geç imzalandığı için bazıkurumların kadrolarını DPB’ye bildirememesi nedeniyle kadrolar olması gerekenden az olacak.

haber365

Bir Cevap Yazın