26,6 ton hamsiye el konuldu

0
920
26,6 ton hamsiye el konuldu

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce yapılan denetimlerde boy yasağına uymayan işletme sahibine idari para cezası uygulandı.

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş, yaptığı yazılı açıklamada, su ürünleri kontrol ve denetim ekipleri tarafından yapılan denetimlerde boy yasağına uymayarak avlanan hamsilere el konulduğunu ve işletme sahibine idari para cezası uygulandığı belirtildi.

‘AMAÇ SU ÜRÜNLERİ KAYNAKLARININ KORUNMASI’

Topbaş, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin denizde, karaya çıkış noktalarında ve yol güzergahlarında sürekli kontrollerde bulunduğunu ifade ederek, amaçlarının su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu vurguladı.

‘HER BALIĞA BİR KERE ÜREME ŞANSI VERİLMELİ’

Bu kapsamda her balığa en az bir kez üreme şansı verilmesinin önemine değinen Topbaş, “Balıkçılarımızın avlanırken balıklarda boy yasaklarına mutlaka uymaları gerekiyor. Balığın avlanabilir stok büyüklüğüne ulaştıktan sonra avlanması çok önemli. Sürdürülebilir balıkçılık için üretici ve tüketici bazında herkesin duyarlı olması şart. İl Müdürlüğümüz su ürünleri kontrol ve denetim görevlilerinin aralıksız denetimleri kapsamında mevzuatlara aykırılığı tespit edilen ve karaya çıkış noktasından itibaren belge zorunluluğu olmasına rağmen belgesi olmayan ürünlerle ilgili yasal işlem yapılmasına devam edildiği bilinmelidir.”

Bu arada, el konulan 26,6 ton hamsinin balık unu ve balık yağı yapılması amacıyla ilgili fabrikalara gönderildiği öğrenildi.(aa)

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın