27 Mayıs’ta 1 milyar 400 milyon lira ödenecek

0
827
27 Mayıs'ta 1 milyar 400 milyon lira ödenecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çiftçiye bu sene 10 milyar lira destek verileceğini belirterek, şu an itibarıyla bunun 5 milyar lirasının ödendiğini, yağlı tohum desteği olarak yaklaşık 1 milyar 400 milyon liranın da 27 Mayıs itibarıyla ödeneceğini bildirdi.

Bakan Eker, TZOB’un 26. Genel Kurulu’nda, ziraat odalarına her zaman destek olduklarını ifade etti. Genel seçimler öncesinde verilen vaatleri anımsatan Eker, kendilerinin vaatlerden değil, hakikatlerden konuşmak durumunda olduklarını söyledi.

“Çiftçinin hiçbir sorunu yok, asla böyle bir şey demedim” diyen Eker, çiftçiliğin, tabiatı gereği zor ve sorunlu olduğunu, hiç beklenmedik bir anda beklenilmeyen sorunlarla karşılaşılabildiğini anlattı.

Her zaman TZOB ile birlikte olduğunu ve her kararını da danışarak aldığını belirten Eker, “Eğer 10 yıl içinde benim bakanlığım dönemimde, ‘Sayın Bakan sen şu şu kararları hiç bize danışmadın, sen bunları yaptın’ diyeceğiniz bir konu varsa söyleyin. Sizinle bizim gönül birliğimiz var, biz birbirimizin dilinden anlarız. Sadece seçim zamanlarında sizinle karşılaşmıyoruz, sadece vaat için de sizinle birlikte bulunmadık. Hep birlikte olduk” diye konuştu.

2015 yılında çiftçiye ödenecek tarım destekleri hakkında bilgi veren Eker, bu yıl 10 milyar lira destek verileceğini anımsattı. Şu an itibarıyla bunun 5 milyar lirasının ödendiğini, yağlı tohum desteği olarak yaklaşık 1 milyar 400 milyon liranın da 27 Mayıs itibarıyla ödeneceğini belirten Eker, çiftçilerin dünyadaki ülkelerle rekabet gücünü artırmak için maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini ifade ederek, ancak bu şekilde çiftçinin üreteceği gelirlerle daha çok refaha ulaşmasının sağlanacağını kaydetti.

Bir Cevap Yazın