39 Projeye 10.642,977 TL Hibe Desteği

0
939
çanakkale tarım arazileri

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarıma dayalı ekonomik kalkınma yatırımlarına 2013 yılında rekor denilebilecek oranla hibe desteği sunuyor. %50 hibe desteği ile 39 projeye toplamda 10.642,977 TL ödenecek.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği çerçevesinde, 2 Kasım 2012 tarihine kadar Manisa Merkeze yapılan başvuruların sonuçları açıklandı.

Projeler hakkında bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan ÇEBİ; “İlimizde 2006 yılından beri uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, 2012 yılı sonuna kadar 6 etap halinde 110 proje tamamlanmış olup; toplam 21.225.860TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Bu programın amacı; doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının ve etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasına yöneliktir.

Çoğunluğu İlimizde üretilen ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik projeler ile çiftçi ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanmış ve özellikle, uygulanmakta olan Avrupa Birliği kaynaklı fonların kullanımı için kapasite oluşturulmuştur” dedi.

2012 yılı Kırsal Kalkınma Tebliği kapsamındaki başvuruları değerlendiren İl Müdürü ÇEBİ; “Toplam 54 adet proje başvurusu yapılmıştır. Bu başvuruların, İlimizde ve merkezde yapılan değerlendirilmesi sonucunda 39’u kabul edilmiştir. Bu 39 projenin toplam tutarı 23.264.407 TL dir. 21.285.953TL si hibe kapsamında olup; verilmesi planlanan hibe miktarı 10.642.977 TL dir” dedi.

Projelerin faaliyet alanlarıyla da ilgili bilgi veren ÇEBİ; “7 adet üzüm işleme, 6 adet zeytin işleme, 5 adet sebze işleme, 4 adet zeytinyağı işleme, 3 adet meyve işleme, 2 adet süt işleme, 2 adet gübre işleme, 2 adet tavukçuluk ve 8 adet muhtelif konularda hazırlanmış projelere hibe desteği verilecektir. 29 proje bitkisel üretimle ilgili, 9 proje hayvansal üretimle ilgili ve 1 proje de soğuk hava deposu ile ilgilidir” dedi.

Projelerin yürütülmesi sürecinde öncelikle hibe sözleşmeleri imzalanarak, yapılacak ihaleler doğrultusunda da bina inşaatları ve makine alımlarının gerçekleştirileceğine ve tüm projelerin 2013 yılı içerisinde bitirileceğine değinen ÇEBİ “2013 yılı içerisinde Bakanlığımızın yayınlayacağı tebliğ doğrultusunda yeni başvurular alınacaktır. Yatırımcılarımız her türlü işlemlerini Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzde oluşturulan İl Proje Yürütme Birimimiz ile koordinasyon çerçevesinde yapacaklardır” dedi.

Kaynak: http://www.manisatarim.gov.tr

Bir Cevap Yazın