400 Milyar Metreküp Rezerv

1
929
400 Milyar Metreküp Rezerv

Türkiye’nin enerjideki yeni umudu olan kaya gazında araştırmalar sürüyor. Yapılan çalışmalarda Diyarbakır’ın ardından iki ilimizde daha rezerve rastlandı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arama çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin enerji bağımlılığından kurtulması amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda iki kentimizde daha kaya gazına rastlandı.

İlk olarak Türkiye’de rezervine Diyarbakır’da rastlanan kaya gazı için sondaj çalışmalarında 4 bin metreye kadar inildi. Çalışmaların 4 bin 500 metreden sonra yatay olarak sürdürülmesi planlanıyor. Bu kentimizin ardından Konya ve Niğde’de rastlanan rezervlerin çıkarılması için yine kuyu açma çalışmalarına başlanacak.

Kayaçların gözeneklerinde yer alan küçük miktardaki doğalgaz olarak tanımlanan kaya gazı, dikine veya yatay olarak açılacak olan kuyulara basınç uygulanmasıyla çıkartılıyor. Uluslararası alanda yapılan araştırmalara göre, Çin ve Hindistan başta olmak üzere, ABD, Arjantin, Avustralya, Güney Afrika ve Kanada kaya gazı rezervi açısından şanslı ülkeler arasında gösteriliyor. Bununla birlikte Türkiye’de de Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Trakya ve İç Anadolu’da toplam 400 milyar metreküp kaya gazı bulunduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle birçok yabancı şirket, Türkiye’de arama yapmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvuruda bulunuyor.

Kaynak:  Büyüyen Türkiye

1 Yorum

Bir Cevap Yazın