43 bin ton GDO’lu ürüne el konuldu

0
803
43 bin ton GDO'lu urune el konuldu
43 bin ton GDO'lu urune el konuldu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2011’den bu yana gümrüklerde yaklaşık 43 bin ton ürüne GDO’lu şüphesiyle el konulduğunu açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Genetiği Değiştirilmiş Organizma”ya (GDO) karşı yürütülen mücadele hakkında bilgi verdi.
Meclis Başkanlığı’na verilen soru önergelerini cevaplayan Yazıcı, 2011’den bu yana gümrüklerde yaklaşık 43 bin ton ürüne GDO zannıyla el konulduğunu belirtti. Bunun 33 bin tonunun çeltik, 8 bin tonunun mısır ve 1200 tonunun ise pirinçten oluştuğunu açıkladı. Yürütülen operasyonlar özetle şöyle:

Mersin’dee 23 bin ton

* Mersin’de el konulan 23 bin ton GDO’lu pirinç ve çeltikle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı adli soruşturma devam ediyor. Alınan numuneler analiz ettirildi ve tarama testleri sonucunda hazırlanan soruşturma dosyaları savcılığa gönderildi.

* Tekirdağ Limanı’ndan giriş yapan çeltik hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma yapıldı. Ancak ürünün TÜBİTAK’ta yapılan incelemesinde GDO tespit edilmedi.

Şirket bilgisi ticari sır

Konu ile ilgili yasal düzenlemenin 26 Ekim 2010’da yapıldığını da hatırlatan Yazıcı, bu tarihten öncesine ait denetim ve tespit yapılmasının mümkün olmadığını vurguladı. Yazıcı ayrıca, yapılan denetimlerde adı geçen firmalara ilişkin bilgi ve verilerin ticari sır niteliğinde olduğundan paylaşılmasının uygun olmadığını kaydetti.

Gümrüklere teyakkuz talimatı gönderildi

Mücadele konusuna izlendikleri yol hakkında da bilgi veren Yazıcı, şunları söyledi: “Çağın gereklerine uygun şekilde teknik yeterliliği sağlanan modern cihaz ve donanıma sahip Bakanlığım taşra birimlerince her türlü kaçakçılık faaliyeti ile titizlikle mücadele edilmektedir. GDO’lu ürünlere yönelik yasadışı akışın izlenmesi ve önlenmesi için teyakkuzda olunması hususunda Bakanlığıma bağlı tüm bölge müdürlüklerine talimat verilmiştir.”

haber46

Bir Cevap Yazın