47 çiftçiye 188 baş simental ırkı damızlık düve dağıtıldı

0
1112
47-ciftciye-188-bas-simental-irki-damizlik-duve-dagitildi

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Havza ilçesinde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi 47 çiftçiye 188 baş imental ırkı damızlık düve dağıtımı yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bağlı olduğu Devlet Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği Kırsal Alanda Sosyal Destek Projeleri kapsamında 2011 yılı yatırım programına alınan Havza ilçesine bağlı Çamyatağı köyünde yaşayan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi 47 çiftçi hayvanlarına kavuştu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılında kuruluşu tamamlanan kooperatifin ‘Ortaklar Mülkiyetinde 188 Başlık Süt Sığırcılığı Projesi’nin, 2011 yılında yatırım programına alındığını, proje gereğince önce kooperatif ortaklarının ahır inşaatları ile işletme binası inşaatı ve makine donatım alımının tamamlandığını, şimdi ise gebe düvelerinin dağıtıldığını ifade etti.

Kadir Güven, proje kapsamında çiftçilere kullandırılan kredilerin faizsiz olmak üzere 2 yıl ödemesiz, 3. yıldan itibaren her yıl 1 taksit olmak üzere, 6 yılda eşit taksitler halinde ödeme planı bulunduğunu, hayvanların 1 yıl süreyle her türlü riske karşı sigortalı olduğunu, çiftçilerin bunu çok iyi değerlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
haber365

Bir Cevap Yazın