500 Başlık Damızlık Düve Projelerine %50 Hibe Desteği Verilecek

0
871
düve-destek-hibe

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca belirlenen illerde damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, sermayenin ülke içerisinde kalmasını sağlayacak şekilde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye, Bakanlık ilgili veri sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesi olan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, bireysel veya bir arada yapacakları (tüzel kişilik ortaklıkları), 500 baş kapasiteye sahip, projeli sütçü, etçi veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 baş üzeri olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin yatırımları desteklenecektir.

Hibe desteği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenmiş olan illerde 2016-2018 yılları arasında; yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, damızlık dişi buzağı alımı ile makine-ekipman temini desteklenmesi yatırımlarına aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği uygulanacaktır.

UYGULANACAK YATIRIM KONULARI                      HİBE ORANI (%)

İNŞAAT

Yeni Yatırım                                                                50

Kapasite artırımı/rehabilitasyon

HAYVAN ALIMI

Damızlık dişi buzağı alımı                                             50

MAKİNE ALET-EKİPMAN ALIMI

Yem Karma Makinesi ve Gübre Sıyırıcı                           50

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim SAĞLAM daha önce Bakanlıkca hazırlanan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Damızlık Düve İşletmelerine %50 Hibe Desteği kapsamına Osmaniye ilinin de dâhil edildiğini belirtti.

23 Ekim – 24 Kasım 2017 tarihleri arasında müracaatların yapılacağını belirten İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“500 baş Damızlık Düve İşletmelerine %50 hibe desteği “

Bakanlığımızca yayımlanan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Damızlık Düve İşletmelerine %50 Hibe Desteği çerçevesinde 2016 yılında başlayan desteklemelere bu yıl İlimiz de dâhil edilmiştir.

Bu kapsamda ilimizdeki Damızlık Düve İşletmelerine; yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, damızlık dişi buzağı alımı ile makine-ekipman temini desteklenmesi yatırımlarına %50 hibe desteği uygulanacaktır.

Proje başvuru süresince başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri İl Müdürlüğümüze bizzat şahsen başvuru dosyalarını teslim etmeleri gerekmektedir. Müracaatla ilgili detaylı bilgiler İl Müdürlüğümüzden alınabilir. İlimiz Hayvancılığına hayırlı olsun.” dedi.

Bir Cevap Yazın