7 Ülkeye Çiçek İhtacatı

0
900
çiçek

Türkiye’nin coğrafya ve iklimi sayesinde 12 ay üretim yapılabilen süs bitkilerinde yaz dönemi üretimleri paketlenip ihraç ediliyor. Hollanda, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere 7 ülkeye yapılan yaz dönemi ihracatından 10 milyon dolarlık gelir bekleniyor.
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, kış döneminde Antalya ve İzmir, yaz döneminde ise Isparta, Burdur gibi iç kesimlerde olmak üzere yıl boyunca çiçek üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi.
Yaz dönemi çiçek üretiminin paketlenerek Avrupa ülkelerine satışa başlandığını anlatan Bağdatlıoğlu, yılda 400 milyon dal çiçek ihracatı yapıldığını, bunun 80 milyon dalının yaz döneminde gerçekleştiğini kaydetti.
Hollanda, Almanya, İngiltere başta olmak üzere 7 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Bağdatlıoğlu, bu yıl yaz dönemi için 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti.
Son 10 yıldır iyi tarım uygulamaları, sertifikasyon programlarıyla kaliteli ürünler elde ettiklerini dile getiren Bağdatlıoğlu, dünyadaki rakipleri İspanya, Kenya ve Kolombiya’nın ihracat yaptığı bölgelere girdiklerini ve az maliyetle üretimi çoğaltıp, pazarlar zinciri oluşturarak, ihracatı artırdıklarını kaydetti.

Bir Cevap Yazın