75 Kiloluk Bal Kabağı

1
1240
kabak

Kayseri’nin Develi ilçesinde çiftçilik yapan Ömer Güldeste, bahçesinde 75 kiloluk bal kabağı yetiştirdi.
Suudi Arabistan’dan getirdiği bal kabağı çekirdeklerini Zile beldesi İlipınar mevkisindeki bahçesine eken Güldeste, 1 metre boyunda ağırlıkları 50 ila 75 kilo arasında değişen bal kabakları üretti.
Deneme amacıyla ektiği kabakların bu kadar büyümesine çok şaşırdığını belirten Güldeste, “Çekirdeklerini alırken kabakların cinsi itibariyle büyük olacağını söylüyorlardı ama bu kadar devasa olacağını tahmin etmiyordum. Ben de çok şaşırdım” dedi.
Dev bal kabaklarını kilosu 3 liradan Antalya’daki otel ve restoranlara satacağını ifade eden Güldeste, kabağın tatlı olarak tüketileceğini söyledi.
Arabistan kabağının lezzet olarak tatlı yapımına çok daha uygun olduğunu belirten Güldeste, bu yıl çok fazla talep olduğunu ve gelecek yıl daha fazla üretim yapacağını vurguladı.
Güldeste, kabakların ayrıca Ankara’da düzenlenecek Kadim Kent Kayseri Fuarı’nda da sergileneceğini ifade etti.
Develi’deki bahçesinde ürettiği elma, ayva, erik ve kayısıyı Mısır, Suudi Arabistan ve Irak gibi ülkelere ihraç ettiğini belirten Güldeste 2012 yılında yaklaşık 6 bin ton mevye ihracatı yaptığını, Develi Ovasında sulu tarıma geçilmesiyle birlikte planlı ve sertifikalı tohumlar ekilmesi halinde çok yüksek verim alınabileceğini söyledi.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın