8 ayda 3 Bin 50 Şikayet

0
1162
alo-gida174

Ankara’da vatandaşların sağlığını tehdit edecek gıda üretim ve satışına geçit vermemek için denetimlerini aralıksız olarak sürdüren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, tüketicilerin desteği ile gıda sahtekarlarına göz açtırmıyor. Sekiz aylık sürede 174 Alo Gıda Hattı’na Ankara’dan 3 bin 50 şikayet yapıldı.

Rutin denetimlerin yanı sıra 174 alo Gıda Hattı’na gelen her ihbarları değerlendiren ekipler Yenimahalle’de faaliyet gösteren bir işletmeyi denetledi. Denetimde izinsiz olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen işletmeye 13 bin 304 TL idari para cezası uygulanarak işletme faaliyetten men edildi. Ayrıca izinsiz üretilen 140 kg sucuk, 281 kilo kanatlı eti ve 68 kilo sucuk hamuruna el koyarak Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama Alanı’nda imha edildi.

Gıda işletmelerinin 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği Bakanlıktan işletme onay veya kayıt belgesi almaları gerektiğini kaydeden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, onay veya kayıt belgesi almadan üretim yapılmasına müsaade etmediklerini belirterek, işletmeleri uyardı. Ankaralıların sağlıklı gıdaya ulaşmalarının birinci öncelikleri olduğunu ve bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceklerini ifade eden İl Müdürü Temel, “Gıda sektörü insanların sağlığını çok yakından ilgilendiren bir sektör olması dolayısıyla bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin çok daha duyarlı olmaları gerekiyor. Çünkü insanların yediği gıdalar direkt olarak sağlıklarını etkiliyor. Bu açıdan gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeleri İl ve ilçe müdürlükleri olarak çok yakından takip ediyoruz. Bu konuda kesinlikle müsamahamız yok.” dedi.

Denetimlerde etkinliğin artırılmasında halkın duyarlılığının da büyük önem taşıdığının altını çizen İl Müdürü Temel, Ankaralıların bu konudaki duyarlılığının memnuniyet verici olduğunu kaydeden “Sekiz aylık sürede 174 Alo Gıda Hattı’na Ankara’dan 3 bin 50 şikayet yapıldı. Bu şikayetler sonucu 128 gıda işletmesine yaklaşık 500 bin TL idari para cezası uygulandı. Toplamda ise ilk sekiz aylık dönemde 28 bin 500 denetim gerçekleştirdik. Bu denetimlerde 640 işletmeye 3 buçuk milyonu aşkın idari para cezası uygulayarak, tüketime uygun olmayan ürünleri imha ettik.” şeklinde konuştu.

kaynak:GıdaTarım

Bir Cevap Yazın