9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri

0
1238

Ayvalık Belediyesi ile Ayvalık Ticaret Odası iş birliğinde düzenlenen “9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri” kapsamında, zeytinciliğin sorunlarının ele alındığı panel gerçekleştirildi. Panelin ardından, ilçeye bağlı bir köyde sembolik olarak zeytin hasadı yapıldı.Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan’ın moderatörlüğünde, Ayvalık İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde “Zeytinyağı, Türkiye’nin Milli Yağı” temasıyla düzenlenen panele, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin ve Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy konuşmacı olarak katıldı.

Dünya ülkelerindeki zeytinyağı tüketiminin Türkiye’den çok yüksek olduğunun vurgulandığı panelde, kişi başına düşen yıllık tüketimin 1,7 litreden 4 litreye çıkartılması için çalışma başlatılması önerildi.

Panelin ardından ilçeye bağlı Mutlu köyündeki bir zeytin bahçesinde sembolik olarak zeytin hasadı yapıldı. Hasat, renkli görüntülere sahne oldu. Klasik ve modern yöntemlerle zeytin hasadının yapılmasına tanık olan konuklar, zeytin ağaçlarının altında kurulan sofralarda zeytinlerin ve zeytinyağlarının tadına baktı. Davetliler, Ayvalık Roman Orkestrası eşliğinde, keşkek ve nohutlu pilav yedi.

Buradaki etkinliğe katılan Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, zeytin üreticilerine yeni sezonun hayırlı ve bereketli olmasını diledi. Zeytinyağının insan sağlığı için çok önemli olduğunun altını çizen Turhan, “Türkiye’de kişi başına düşen zeytinyağı tüketimi, Akdeniz ülkelerine oranla çok daha az. Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde, kişi başına tüketilen zeytinyağı oranı oldukça yüksek. Hatta bazılarında 20 litreye kadar çıkarken, bu durum ülkemizde 1,5 litre civarında kalıyor. Sağlığımız açısından zeytinyağı üretimini arttırmamız lazım” dedi.

Kaynak : Tarım Haber

Bir Cevap Yazın