9. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’na ilgi büyük

0
956
9. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’na ilgi büyük

DENİZLİ (CİHAN)- 9. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, Denizli EGS Fuar Alanı’nda törenle açıldı. Törene Vali Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan ve çok sayıda davetli katıldı.

Burada konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Tan, 21 bin metrekare alanda 347 firmanın stant açtığını söyledi. Dört gün boyunca çiftçilerin, 500 otobüsle çevre illerden ve ilçelerden ücretsiz olarak fuara taşınacağını söyledi. Başkan Zolan ise tekstil ve turizm şehri Denizli’de 130 ile bin 700 metre yükseklikler arasında tarım ürünleri yetiştirildiğini belirtti. Vali Demir de Ege Bölgesi’nin en büyük fuarının Denizli’de açılmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Fuarımıza her yıl talep artıyor. Yer sıkıntısı ve yoğun talep nedeniyle bu yıl 67 firmamız katılamadı. Bu yıl fuarımızı 130 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ege Bölgesi olarak Türkiye’de önemli oranda tarım üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye kekik üretiminin yüzde 97’si, tütün üretiminin yüzde 73’ü, haşhaş üretiminin yüzde 60’ı, kiraz üretiminin yüzde 47’si bölgemizde yapılıyor. Fuarı sadece gezilecek yer değil, tarımla ilgili önemli bir platform olarak görmeliyiz.” dedi.

Konuşmalarının ardından açılış kurdelesi, Vali Demir ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi. Denizli Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Öner de Demir’e, “Paşa” ismini verdiği 20 günlük bir oğlak hediye etti. Açılışta yoğun ilgiden dolayı zaman zaman izdiham yaşandı. Vali Demir ve beraberindekiler, fuar alanını gezerek stantlarda sergilenen tarım aletleriyle ilgili bilgi aldı.

Bu arada fuar kapsamında bu yıl ilk defa bilek güreşi yarışması düzenlendi. Birkaç rakibini yenen bilek güreşçilerine çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca traktör, biçerdöver, tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri, sulama sistemleri ve ekipmanları, sera teknolojileri ve bağcılık, tohum, fide, fidan ve bahçecilikle ilgili teknoloji, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, hayvancılık, yem ve ambalaj gibi alanlardaki firmalar yoğun olarak bulunuyor. Fuar, 24 Şubat 2013’e kadar devam edecek. CİHAN

Bir Cevap Yazın