90 ton iade başarıdır

0
958
90 ton iade başarıdır,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon
90 ton iade başarıdır,tarımsal haber,tarımsal desteklemeler,tarımsal ekonomi,tarımsal hibe,tarımsal enflasyon

Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Satıcı: “10 bin tırın arasında 10 tırın geri dönmesi demek binde 1 gibi bir dönüş anlamına gelir, bu açıdan bakıldığında bu bir başarıdır”

Antalya – Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, “10 bin tırın arasında 10 tırın geri dönmesi demek binde 1 gibi bir dönüş anlamına gelir, bu açıdan bakıldığında bu bir başarıdır” dedi.

Satıcı, Rusya’nın Türkiye’den ihraç edilen 90 ton domatesi geri gönderdiği iddiasına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, bu miktarın çok büyük olmadığını söyledi.

Son 9 yıldır Rusya’ya yapılan ihracatta, Rusya’nın karantina etmenlerine karşı sıfır tolerans göstermesi, Türkiye’nin büyük pazarını oluşturması ve ticari olumsuzlukların etkilenmemesi açısından çok hassas davrandıklarını dile getiren Satıcı, Rusya’ya ihraç edilen tüm ürünlerin laboratuvarlarda zirai ilaç kalıntısı analizlerine tabi tutulduğunu vurguladı.

Rusya’ya yapılan ihracatta son 2,5 yıldır bir tane dahil ilaç kalıntısı nedeniyle geri dönen ürün olmadığına dikkati çeken Satıcı, ürünlerin Batı Sinek Güvesi olarak belirtilen, ürünün kabuğunu etkileyen ve fiziki açıdan görüntüsünü bozacak ama insan sağlığı açısından risk oluşturmayan nedenlerden döndüğünü kaydetti. Satıcı, bu parti ürünlerde zaman zaman geri dönüşlerin yaşandığını söyledi.

Ayrıca Rusya’nın da üretime geçtiğini, bu nedenle de kendi ülkesinde bir üretici baskısı yaşandığını ifade eden Mustafa Satıcı, buna rağmen Türkiye’nin Rusya’ya sebze ve meyve konusunda önemli miktarda ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Türkiye’nin Rusya’ya yaklaşık 1,5 milyon ton sebze ve meyve ihracatı yaptığını ve bunun da yaklaşık 10 bin tıra işaret ettiğini dile getiren Satıcı, “10 bin tırın arasında 10 tırın geri dönmesi demek binde 1 gibi bir dönüş anlamına gelir, bu açıdan bakıldığında bu bir başarıdır. Bugün 4-5 tır dediğimiz partiyi binlerce ihracatçımız içerisinden bir tane ihracatçımız sadece bir günde yapıyor. Bu yıl Rusya’dan geri dönen tır sayısı 10’u bulmadı” dedi.

Türkiye’den yılda 550 bin ton üzerinde domatesin ihracat edildiğini ve bunun yaklaşık yüzde 50’sinin sadece Rusya’ya gönderildiğini belirten Satıcı, domatesin yaklaşık yüzde 75’inin de Antalya ve çevresindeki ilçelerde üretildiğini bildirdi.

Satıcı, Türkiye’den Rusya’ya gönderilen ürünlerin büyük bir bölümünün Rusya’nın iç piyasasında satıldığını kaydetti.

Dönen ürün iç piyasada satılmıyor

İhracat kapsamında dönen ürünlerin Türkiye’de iç piyasada satıldığı yönünde iddiaların ortaya atıldığını ve bu iddiaların tüketicilerin kafasını karıştırdığını dile getiren Mustafa Satıcı, böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Rusya pazarının uzak olduğunu ve ürünlerin 1 haftada transferinin gerçekleştiğini anlatan Satıcı, “Bu aşamada ürünün ekonomik açıdan bir değeri kalmıyor, işlem yapılan ürün doğrudan çöpe gidiyor. O anlamda tüketicimiz rahat olsun” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın