AB, çiftçilerin Rusya ambargosundan gördüğü zararı karşılayacak

0
1013
AB, çiftçilerin Rusya ambargosundan gördüğü zararı karşılayacak
Manav

AB, satılamayan taze meyve ve sebzelerin okul ve hastane gibi kurumlara dağıtılmasını, açıklanan fonla da üreticilerin zararlarının karşılanmasını öngörüyor.

Fonla domates, havuç, beyaz lahana, mantar, elma, kivi, kırmızı dut, karnabahar, biber, salatalık, üzüm ve armut üreticilerinin zararları karşılanacak.

Komisyon geçtiğimiz hafta da şeftali ve nektarin üreticilerine, ürettileri malların yüzde 10’u kadar destek sağlanacağını açıklamıştı.

Komisyon’un tarımdan sorumlu üyesi Dacian Cioloş, destek kapsamına alınan ürünlerin şu anda mevsimde olduğunu ve bunlar için depolama veya alternatif pazar bulma fırsatının söz konusu olmadığını söyledi.

Rusya, Ukrayna krizi sebebiyle Batılı ülkelerin yürürlüğe koyduğu yaptırımlara misilleme olarak 7 Ağustos’a AB, ABD, Kanada, Avustralya ve Norveç’ten et, balık, süt ürünleri, meyve ve sebze ithalatına bir yıl süreyle yasak getirmişti.

AB, Rusya’ya her yıl 1 milyar Euro’nun üzerinde meyve ihraç ediyordu. Financial Times gazetesinin aktardığına göre Litvanya, Polonya, Finlandiya ve Danimarka, Rusya’nın ambargosu sebebiyle milyonlarca Euro zarara uğrayacak.

Kaynak: http://www.euractiv .com.tr

Bir Cevap Yazın