AB, Tek Kullanımlık Plastikleri Yasakladı

0
6531
AB, Tek Kullanımlık Plastikleri Yasakladı
Avrupa Birliği’nde tek kullanımlık ve alternatifi olan plastik kaşık, bardak gibi ürünlerin kullanımını yasaklayan kanun bugün yürürlüğe girdi. Bu kapsamda artık bu türden ürünler Avrupa Birliği pazarına giriş yapamayacak.

Plastik atıklar, doğada binlerce yıl çözünmeyen yapıları sebebiyle gezegenimizin geleceği için en büyük sorunlardan biri. Özellikle okyanuslardaki kirliliğin en büyük sebeplerinden biri olan ve okyanuslardaki canlı yaşamını riske atan plastikler, aynı zamanda ne yazık ki günlük hayatlarımızda en çok ürettiğimiz atıkların başında geliyor.

Avrupa Birliği, 2018 yılında önerilen ve 2019 yılında kabul edilen ”Tek Kullanımlık Plastik Yönergesi” kapsamında tek kullanımlık plastik atıklarının önüne geçebilmek için bu ürünlerin tamamının kullanımını yasakladı. Plastik kaşıklar, bardaklar, pipetler gibi ürünlerin yasaklandığı kanun bugün yürürlüğe girdi. Kanun ile birlikte aynı zamanda polistirenden yapılmış yiyecek ve içecek kutuları da yasaklandı.

Ürünler Avrupa pazarına giriş yapamayacak:

Yürürlüğe giren kanun kapsamında alternatifi olan tek kullanımlık plastik ürünlerin hiçbiri Avrupa pazarına giriş yapamayacak. ‘Sıfır Atık Avrupa’ hareketi kapsamında atılan bu adım ile plastik atıkların önüne geçilmesi hedefleniyor. Avrupa’da tek kullanımlık plastik ürünlerin yerine geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir ürünlere yönlendirmeler yapılıyor.

Kanun kapsamında restoran benzeri işletmeler bu konuda uyarı aldılar ve önümüzdeki aydan itibaren tamamen geri dönüştürülebilir ya da doğada çözünebilen ürünlerin kullanımına geçilmesine yönelik uygulama da yürürlüğe girecek.

Avrupa Komisyonu’nun konuya ilişkin açıklamalarında yer alan verilere göre okyanusları kirleten atıkların yüzde 80’ini plastik atıklar oluşturuyor. Plastik atıklar hem okyanustaki canlı yaşamına hem de insan yaşamına uzun vadede büyük zararlar veriyor.

Bir Cevap Yazın