Adana’da Ayçiçeği ve Pamuk Ekimi Artıyor

0
1310

Adana Tarım İl Müdürü Ömer Akmaz, son yıllarda Adana’da ayçiçeği ve pamuk ekim alanlarında artış olduğunu söyledi.

Ayçiçeği ekenlere kiloda 23 kuruş destekleme verdiklerini belirten Akmaz, 2010 yılında 402 bin dekar alana ayçiçeği ekimi yapılırken, bu yıl bunun 417 bin dekara çıktığını kaydetti.

Adana’nın verimli arazilerinin ayçiçeğinde de yüksek verim verdiğine dikkat çeken Akmaz, Adana’nın Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yüzde 9’unu karşıladığını, yurt genelinde dekara 186 kilo olurken, Adana’da 210 kilo verim alındığını belirtti.

Adana’nın sembolü olan pamuk ekiminde de önemli artış kaydedildiğini ifade eden Akmaz, 2010 yılında 479 bin dekar pamuk ekilirken bu rakamın 2011’de yüzde 30’luk artış ile 627 bin dekara çıktığını söyledi.

Adana arazilerinin veriminin bütün ürünlerde yüksek olduğunu belirten Akmaz, “Türkiye’de pamuğun yüzde 14’ünü, mısırın yüzde 36’sını, yer fıstığının yüzde 41’ini Adana üretiyor. Adana’nın bütün ürünlerde verimi yüksek. Yedigöze Barajı su tutmaya başladı. Barajdan su verilmesi ile İmamoğlu’nda 750 bin dekar arazi sulanacak ve buralardan yüksek verim alınmaya başlanacak” dedi.

Adana’nın genelde tarım ile anıldığını ancak Adana’da önemli oranda hayvancılık yapıldığını dile getiren Akmaz, Adana’nın 160 bin büyükbaş hayvan varlığının ile birçok ilden daha fazla olduğunu belirtti.

Akmaz, “Hayvancılığımız çok gelişmiş bir durumda. Kümes hayvancılığında Türkiye’de ilk üçe girecek tavuk kesimhanesinin yapımı tamamlandı. Kuzey Irak’a sürekli ihracat yapıyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK : http://www.kentselhaber.comhttp://www.google.com.tr

Bir Cevap Yazın