Adıyaman, Biberin Merkezi Olma Yolunda

0
1368

Adıyaman’da üretilerek işletmelerde natürel pul biber haline getirilen biberler, biberiyle meşhur Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’ya rakip oluyor.

Adıyaman’da bin 250 dönümlük alanda özel biber yetiştiren ve bu biberleri hijyenik şartlarda alfatoksin oranı sıfır hale getirilerek işletmede paketlemesi yapılarak satışa sunuluyor. İşadamı Bekir Ağaoğlu tarafından üretilen biberler, sezon boyunca yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlıyor.

Geçen yıl 700 dönüm bu yıl bin 250 dönüm biber eken Bekir Ağaoğlu, “Mart ayından Aralık ayına kadar yaklaşık 400 kişi çalışıyor. Çapalamadan başlıyor, toplama, ayıklama ve paketlemede istihdam sağlanıyor. Toplanan biber saplarından ayıklanıyor. Makinede yıkandıktan sonra dilimleme makinesinde dilimleniyor ve 5 bin metrekarelik beton üzerine seriliyor. Bu alana sadece iki kişi girebiliyor. Hijyen havuzlarından geçtikten sonra biberler sürekli karıştırılıyor. Alfatoksin olayı hiç yok. Tamamen natürel halde kurutuluyor. Başka yerlerde naylon üzerinde, bütün olarak kurutuluyor. Böyle olunca alfatoksin oluyor ve küfleniyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra fabrikaya götürüyoruz ve orada paketlenerek satıyoruz. Markamızı geçen yıl tescil ettirdik. Yurt içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın organik ürün satan marketinde ürünümüz satılıyor. Tükiye’de büyük firmalara biber veriyoruz. Zinciri olan bir marketle anlaştık. Ayrıca biberimizi Rusya’ya vereceğiz. Kısa bir dönem içerisinde anlaşma yapılacak. Kapılarımızı ihracata açacağız. Biber denilince Kahramanmaraş ve Şanlıurfa akla geliyor ama Adıyaman biberi çok kalitelidir. Aroması çok iyi olan 3 yıl bozulmayan bir biberdir. Bizim işlenmiş biberimiz geçen sene 200 tondu, bu sene 350 tona çıkararak önümüzdeki sene 500 tona çıkarmayı düşünüyoruz” dedi. – ADIYAMAN

Kaynak : Tarım Haberleri

Bir Cevap Yazın