Afrika kıtasının en büyük tarım konferansı

0
707
Afrika kıtasının en büyük tarım konferansı

African Green Revolution Forum (Afrika Yeşil Devrim Forumu) 5 – 9 Eylül 2016 tarihlerinde Kenya, Nairobi’deki Birleşmiş Milletler Yerleşkesinde yapılacak. Bu forum, Afrika’nın tarım konulu en büyük konferansı olarak kabul ediliyor.

Konferansa bir çok ülkeden yatırımcının, üst düzey kamu temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve 100’ün üzerinde önemli konuşmacının katılması bekleniyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni görüşecek olan katılımcıların yanı sıra, tarım sektörü yatırımcılarının da foruma iştirak etmesi bekleniyor.

Bu yıl 5.’si düzenlenecek olan forum, geçen yıl Lusaka’da düzenlenmişti. Davetliler arasında Bill Gates, Afrika’daki bazı ülkeleri devlet başkanları ve önemli yetkilileri bulunuyor.

Afrika kıtasının en büyük tarım konferansı

Afrika Yeşil Devrim Forumu

Afrika’nın başlıca gıda, istihdam ve gelir kaynağı olan milyonlarca küçük aile çiftliğinde önemli değişimler yaşanıyor. Geride bıraktığımız 10 yılda, Afrika’nın tarımında önemli yenilikler yapılması için büyük adımlar atıldı.

Bu sayede çiftçilerin ekebileceği bitki tohumu, gübre ve ürünlerini alabilecek piyasa seçeneklerinin arttığı görülüyor.

2016 Afrika Yeşil Devrim Forumu’nun amacı, mevcut politikaları geliştirmek ve yatırımları temin etmek. Bu politika ve yatırımlar milyonlarca Afrikalı çiftçinin ve ailenin daha iyi bir yaşam sürmesini sağlayacak. Forum’da Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri (SDG) vizyonunun da anlaşılması de amaçlanıyor.

İklim değişikliği, hızla artan kentsel nüfus ve istihdam ihtiyacı nedeniyle birçok sıkıntı yaşayan bölgede, tarım sayesinde farklı çözümler bulunabilir.

Tarımın tüm Afrikalılara gıda güvencesi ve istihdam fırsatları sağlama potansiyeline sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bill Gates ve daha birçok önemli isim konuşmacı olarak davet edildi

Teyit edilen konuşmacılardan bazıları şu şekilde: Kenya Cumhuriyeti Başkanı H.E. Uhuru Kenyatta, Nijerya Eski Başkanı H.E. Olusegun Obasanjo, Afrika Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Akinwumi Adesina, USAID Yöneticisi Gayle Smith, Dünya Gıda Programı Yönetici Müdürü Ertharin Cousin.

Bunun yanında, Microsoft’tan Bill Gates, Ruanda Başkanı Paul Kagame, Gana Eski Başkanı John A. Kufuor, Etiyopya Başbakanı Hailemariam D. Boshe, Nijerya Başkanı Muhammadu Buhari, Gana Başkanı John D. Mahama ve daha birçok önemli isim, konuşmacı olarak davet edildi.

Kaynak: www.gidahatti.com

Bir Cevap Yazın