Afrika’da kıtlık, Türkiye’de hergeçen gün artan bayat ekmek yığını

2
1346
afrika kıtlıkEdirne’nin Keşan ilçesindeki fırınların bayat ekmeklerinin toplandığı depo, Afrika’da kuraklıkla birlikte gelen kıtlığın yaşandığı bugünlerde vicdan sızlatıyor. Hayvan yemi olarak kullanılan bayat ekmeğin, Ramazan’da daha da arttığı ifade ediliyor. 
Keşan’da üretim yapan 24 fırının ortak kararı ile fırınlarda satılamayıp bayatlayan ekmekler, hayvancılara satılmak üzere bir depoda toplanıyor. Bayat ekmeklerin görüntüsü, israfın boyutunu da ortaya koydu. Ekmek satışlarının, Ramazan pidesine gösterilen ilgi nedeniyle düştüğü ve fırın işletmecilerinin, ilk günlerin şaşkınlığı geçtikten sonra, ekmek üretimini daha iyi planlamaya başlayacakları belirtildi.
Hayvanlarına ekmek almak üzere depoya gelen ve durumu gören vatandaşlar ise dünyadaki açlığa ve Türkiye’deki israfa dikkat çekiyor. Unun pahalılığından ve emeklerinin karşılığını alamamaktan her fırsatta yakınan fırıncıların satış fazlası ekmek yığını, başta kendilerine daha sonra da dolaylı olarak milli servete zarar veriyor.(CİHAN)

2 YORUMLAR

  1. dünyada açlık sorunu,devletlerin tarım politikaları ve Türkiye de acımasız ekmek israfı tam anlamıyla bir fiyasko.toplam 18 milyon ton buğdayın takriben 9 milyon tonu çöpe.insafsızlığın ve acımasızlığın en bariz örneği bu olsa gerek.lokanta ve resteorantlarda müşteriye amade edilen kuşbaşı ve adana kebabının yağını emmek için 8 miıyon parça ekmek atılıyor.vah.vah. kimden alınıyor,kime veriliyor..Avrupa ve Amerika da 300gr.lık bir pidenin marketlerde satiş fiyatı 8 lira..ey erdoğan,mazot 4 lira,gübre 2 lira dengesiz elektrik ve hasarları ve diğer girdiler.işte türkiyedeki tarım ve manzaraları.tmo larını kapat destek lerini kaldır beni serbest piyasayla baş başa bırak.

    • tarımla ilgilenen her kurum,kişi ve tarım sorumlularıı,aşağdaki sorularıma yanıt verme cesaretine katlanabilir ve bu sorunları ivedilikle çözüm yoluna gitmesi için varmısınız.varsanız buyrun.1-Türkiye de çöpe giden her dilim ekmeğin vebali kimin boynunda.2-Ekmek ucuzluğundan dolayı mı çöpe atılıyor.3-fırınlarda üretim fazlalığından mı.4-kültür ve gelenekten mi.5-yoksa emperyalist görüş ten dolayı devletlerin köylüye bakış açısından mı 6-hibe fiyaskosuna ne zaman son verilecek.(hibe bir muamma ve aldatmaca).7-enerjiye dayalı tarım maliyeti ve enerji sorunları çiftçiyi iflasa götürmek için mi hizmet vermektedir.8-girdilerde ki fahiş fiat politikalardan haberdar mısınız.yanıt bekliyorum.

Bir Cevap Yazın