“Afyon” hasadı başladı

0
694
afyon hasadi

Afyonkarahisar şehrine adını veren “afyon” bitkisinin hasadı başladı. Kent ekonomisinde önemli bir yere sahip haşhaş, tarihten bu yana Afyonkarahisarlılar’ın da sofralarını süslüyor.

Afyonkarahisar’ın Çobanlar ilçesinde yaygın olarak yetiştirilen afyon bitkisi, ilçe halkının önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Çobanlar Belediye Başkanı Salih Alaka, haşhaşın, ilçe ekonomisinde tarihten bu yana çok önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Haşhaş üretiminin oldukça zor bir iş olduğuna dikkati çeken Alaka, bu bitkinin, üreticisini de zaman zaman üzdüğünü ifade etti. Haşhaşın, iklimdeki değişikliklere oldukça dayanıksız olduğunu belirten Alaka, hafif bir soğuk, aşırı yağış veya sıcağın haşhaş üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini aktardı. Alaka, bunu bilen üreticinin de bitkiyi, değişik parsellere bölerek ektiğini dile getirdi. Temmuzun ilk haftasından itibaren haşhaş kırımlarının yapıldığını ifade eden Alaka, haşhaş kapsülünün tek tek toplandığını ve bunun için yoğun el becerisi istediğini kaydetti.

Haşhaş yetiştiricisi Hasan Özbay da, haşhaşı iki dönem ektiklerini, dönümünden 200 kilo kabuk, 25 teneke de haşhaş aldıklarını söyledi.

Çiftçi Özbay, haşhaş kapsülü fiyatlarının henüz belirlenmediğini ancak haşhaş tohumunun kilosunun 3 liradan satıldığının bilgisini verdi.

haber724

Bir Cevap Yazın