Ağaç domatesi yaygınlaşıyor

0
1137
Ağaç domatesi yaygınlaşıyor

İspanya ve Güney Amerikalı bilim adamlarının bir süredir ağaç domatesi bitkisinin kültürünün yaygınlaştırılması için çalıştıkları bildirildi.

Aylık tarım dergisi Hasad’da yayınlanan bir yazıda, 10 yıldan uzun süre yaşayan ve 3 metreden fazla boylanan domates ağacının çok lezzetli ve aromatik meyvelere sahip olduğu, ayrıca yüksek bir tarımsal potansiyel arz ettiği kaydedildi. Dergideki yazıda şu görüşlere yer verildi:

“Yarı odunsu yapıda olan ve çok hızlı büyüyen bu bitki, genellikle dikine gelişen tek bir ana gövdeye sahip oluyor. Bu ana gövdeden çıkan yan dallar meyveleri taşıyor ve bitkiye bir ağaç görünümü kazandırıyor. Bitki 4 yaşına geldiğinde meyve tutumu en üst seviyeye ulaşıyor. Çiçekler ve meyveler yan dallardan aşağıya doğru sarkık bir şekilde gelişiyor.”

Bitkinin sarı, portakal veya pembe renkte meyvelerinin etli ve oval şekilde olduğu belirtilen araştırmada, hafif asidik olan meyvelerin son derece güzel bir tada ve aromaya sahip olduğu, vitaminler ve mineraller bakımından da oldukça zengin olduğu ifade edildi. Bu kadar lezzetli meyvelere sahip olan bir bitkinin çok daha fazla tanınmayı ve yetiştirilmeyi hak ettiğini belirten araştırmacılar, ağaç domatesi kültürünün günümüzde yeteri kadar yaygınlaştırılmadığını dile getirdiler.

haberler.com

Bir Cevap Yazın