‘Akaryakıtta indirim olumlu’

0
849
'Akaryakıtta indirim olumlu'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt fiyatlarındaki 3 – 8 kuruşluk indirimi olumlu bulduğunu söyledi.

Yıldız, EPDK’nın çağrısı üzerine, Akdeniz çanağındaki ülkeler baz alınarak dağıtıcı ve bayilere yapılan çağrı sonucu akaryakıt fiyatlarında litrede yapılan 3 – 8 kuruşluk indirimi doğru bulduğu söyledi. Yıldız, “Önceki gün söyledim; ‘EPDK’nın indirim istemesine gerek olmaksızın dağıtım şirketleri indirim yapacaklardır’ dedim ve indirim geldi. Bunun doğru olduğuna inanıyorum. Akdeniz havzasındaki ülkelerdeki gibi, petrolde rekabet olmasını, vatandaş lehine olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kayseri’deki bayramlaşmada konuşan Yıldız, Yunanistan – İsrail ve Güney Kıbrıs Rum kesimi arasında imzalanan doğalgaz anlaşmasına ilişkin olarak, “Bunlar normal şeyler. Bölgemizde birçok projeler geliştirilecek. Önemli olan bölgemizde hangi projenin fizibl yani yapılabilir ve uygulanabilir olmasıdır. Türkiye bölgesindeki tüm boru hatları projelerine açıktır. Bölgemizde geliştirecek projeleri bizde, diğer ülkelerde sunarlar, AB ülkeleri de en doğru olanı alır. O nedenle Türkiye, bölgesinde yapılacak tüm projelere açıktır.”

Bakan Yıldız, Irak’tan İran’a kamyonla ham petrol taşınmasıyla ilgili olarak hakkında daha önce gensoru veren CHP milletvekillerini eleştirerek, “Türkiye, kamu ve özel sektör olarak Irak’ın kuzeyinden, doğusuna, batısından güneyine kadar, Irak’ta projeler geliştirmektedir. Kuzey Irak’ta petrol konusunda 19 ülke ve 39 şirket çalışıyor. Irak ve İran meclislerine de gensoru versinler. Bize verdikleri gensoru anormaldi. Ülke menfatlerine aykırıydı.”

Kaynak: ekonomi.milliyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın