Akdeniz Diyeti Kalbin Dostu

0
917
zeytin

Barcelona Üniversitesi’nce 7500 kişi üzerinde yapılan araştırma, Akdeniz diyetinin, kalp krizi, inme ve kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümleri %30 oranında düşürebileceğini ortaya koydu.

Yeni bir araştırma, Akdeniz diyeti olarak tanımlanan beslenme şeklinin kalp sağlığı için son derece yararlı olduğunu ortaya koydu.

Zeytinyağı, badem, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemiş türleri, fasulye, et-balık, sebze ve günde bir bardak şarap içeren diyet, kalbin dostu olarak tanımlanıyordu, beş yıl süren araştırma da bu iddiayı doğruladı.

7500 kişi üzerinde yapılan araştırma, Akdeniz diyetinin, kalp krizi, inme ve kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümleri %30 oranında düşürebileceğini ortaya koydu. İspanya’daki Barcelona Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya, kalp rahatsızlığı bulunmayan ancak sigara içen, aşırı kilolu kişiler veya şeker hastaları ile diğer kalp-damar rahatsızlıkları riski taşıyanlar dahil edildi. Bu kişiler iki gruba ayrıldı, ilk gruptan az yağlı diyet ikinci gruptan da Akdeniz diyeti ile beslenmeleri istendi.

İlk grupta yer alanlar, bu diyeti uzun süre devam ettirmekte zorlandı. Araştırmacılar, bunun üzerine, kırmızı et, şekerli içecek, unlu mamul tüketerek beslenenlerle bu tür gıdalardan kaçınanlar arasında bir karşılaştırma yapmaya karar verdi.

Araştırmacılar, elde ettikleri bulguların çok büyük farklılık içermesi nedeniyle, araştırmayı planlanandan daha kısa sürede sona erdirdi.

Ancak bazı araştırmacılar, Akdeniz diyetiyle beslenenlerden de kalp krizi geçirenlerin olduğuna; fındık, ceviz ve fıstığın içerdiği yüksek yağ ve kalori nedeniyle başka hastalıklara yol açabileceğine dikkati çekiyor.

Bununla birlikte, bir çok kalp uzmanı, araştırmanın sonucunu memnunlukla karşıladı ve bu çalışmanın beslenme alışkanlıklarıyla kalp sağlığı arasındaki doğrudan bağı bir kez daha kanıtladığını bildirdi.

Kaynak: http://www.amerikaninsesi.com/

Bir Cevap Yazın