Akdeniz’deki sıcaklık artışı endişelendiriyor

0
1189
Posidonia Oceanica

İspanya Bilimsel Araştırmalar Yüksek Konseyi’nin (CSIC) yayınladığı bir araştırma sonucuna göre, Akdeniz’deki deniz suyu sıcaklığındaki artış nedeniyle gelecek 40 yıl içinde Posidonia Oceanica adlı deniz bitkisinin yüzde 90’ının ölebileceği belirtildi.

Posidonia Oceanica

CSIC’e bağlı araştırmacıların gerçekleştirdiği çalışmalar, Nature Climate Change adlı dergide yayınlandı. Akdeniz’de giderek artan deniz suyu sıcaklığının en fazla tehdit ettiği deniz bitkilerinden birinin, Türkiye’de neptün çayırı olarak da bilinen Posidonia Oceanica olduğu kaydedildi.

Konuyla ilgili bilgi veren CSIC’e bağlı bilim adamı Gabriel Jorda, küresel ve bölgesel olarak iklim değişikliklerinin etkileri üzerine farklı modellerle araştırma yaptıklarını belirtti. Jorda, “Tüm modeller, Akdeniz’deki deniz suyu sıcaklığında hızlı bir artışı gösteriyor. Bu yüzyılın sonlarına doğru, yaz dönemlerinde Akdeniz’deki deniz suyu sıcaklığı 3 veya 4 derece artabilir. 2050 yılından itibaren her yaz deniz suyu sıcaklığı 28 dereceyi geçebilir ve bu da Posidonia’nın ölüm oranını hızlandırabilir” dedi.

Oldukça yavaş büyüyen, çok uzun ömürlü olan ve 40 metre derinliğe kadar yayılabilen bir deniz bitkisi olan Posidonia Oceanica’nın, kıyı erozyonunu önleme, biyoçeşitliliğini artırma, karbon tutma gibi çok farklı faydaları bulunuyor.

Kaynak: Milliyet

Bir Cevap Yazın