Akıntıya tutulma, yaşama tutun

0
933
Akıntıya tutulma, yaşama tutun

Çeken akıntılar konusunda kamuoyu farkındalığı oluşturmak için başlatılan çalışma hız kesmeden devam ediyor.

Özellikle Karadeniz sahillerinde görünen çeken akıntılar nedeniyle, üzücü sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Bu konuyla ilgili olarak ‘Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı’ çerçevesinde ‘Akıntıya Tutulma Yaşama Tutun’ isimli proje çalışması başlatılmıştı. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ile İstanbul Valiliği öncülüğünde başlatılan proje ile, İstanbul genelinde kamuoyu farkındalığı oluşturulması hedefleniyor.
Proje ile ayrıca İstanbul’da ikamet eden vatandaşların özelliklede çocuklar ve gençlerin kentsel bir risk alanı olduğu değerlendirilen kontrolsüz sahil ve plajlar ile Karadeniz’e özgü çeken akıntılar (rip akıntısı) hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

‘Hayat kurtaracak’ kampanya kapsamında çeşitli kamu spotları ve kısa filmler hazırlandı. Söz konusu kısa filmler birçok okullarda öğrencilere izletildi. Proje hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.cekenakinti.org/Default.aspx adresinden ulaşılabiliyor.

Öte yandan çeken akıntıdan kurtulmak için ne yapılması gerektiğinin bilinmesi gerekiyor. Özellikle çeken akıntıya kapılan kişinin sahile doğru yüzmeye çalışmak yerine, akıntının götürmesine izin verilmesi gerekiyor. Akıntı zayıfladığında ise sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulmaya çalışmak gerekiyor.

Kaynak: Büyüyen Türkiye

Bir Cevap Yazın