Aksaray’da Biçerdöver ve Hasatlar Kontrol Ediliyor

0
464
hasatlar kontrol ediliyor

Aksaray’da hububat hasadının başlaması ile birlikte İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince biçerdöverler ve hasatlar kontrol ediliyor.

Aksaray’da dane kayıp oranının azami yüzde 3 olarak belirlendiğini ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, “Biçerdöver Operatör Belgesi bulunmayan kişiler biçerdöver kullanamayacaklar. Yüzde 3’ten fazla dane kaybına sebep olmamak için hasat olgunluğuna gelmemiş ve çiğ düşmüş ürünlerin hasat edilmemesi, teknik özellikleri yetersiz, tamir, bakım ve ayarları yapılmamış biçerdöverlerle hasat yapılmaması gerekmektedir. Her biçerdöverde 2 adet yangın söndürücü bulunmalıdır” diye konuştu.

Ürün sahiplerinin muhtarlık, belediye başkanlığı veya çiftçi mallarını koruma başkanlıklarınca, biçerdöver sahibi ile hukuki geçerliliği olan sözleşme yapmaları gerektiğini de belirten Zabun, “Biçerdöver kira ücretlerinin belirlenmesinde esas, karşılıklı anlaşma olacaktır. Ancak aşırı ücret taleplerini önlemek amacıyla biçerdöver kira ücretleri, yapılacak sözleşmede belirtilecektir. Ürün sahipleri veya temsilcileri, sözleşme yapmak kaydıyla, biçerdöver hasadından kaynaklanan kayıplarının maddi değerlerini tespit ettirmek amacıyla; en kısa sürede dilekçe ile valilik veya kaymakamlık makamlarına başvurarak zararlarının tespit edilmesini talep edebilirler. Ürün sahipleri, hazırlanan zarar tespit raporu ile birlikte, uğradıkları zararların tazmini için ‘Zarar Tazmin Talep Davası’ açabileceklerdir” şeklide konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın