Alanya Hal’i turizme hizmet ediyor

0
972
Antalya'nın Alanya ilçesinde yıllık 150 bin ton sebze meyve pazarlayan hal, turizm sezonunun açılmasıyla sahil bölgelerinde bulunan il ve ilçelere hizmet ediyor.

Antalya’nın Alanya ilçesinde yıllık 150 bin ton sebze meyve pazarlayan hal, turizm sezonunun açılmasıyla sahil bölgelerinde bulunan il ve ilçelere hizmet ediyor.

Alanya Hal’i tam 65 yıldır bölgeye hizmet ediyor. Yaz-kış demeden bölgesine sebze ve meyve akışını sağlayan hal, 250 çeşit ürünü ülke hizmetine sunuyor. İlçe tarımı, turizmin katkısıyla 50’ye yakın tropikal sebze ve meyve ürününü de yetiştiriyor.

Alanya Hal Müdürü Halit Parlayüksel, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte halde hareketli günlerin yaşanmaya başlandığını söyledi. Bölgede yetişen ürünler haricinde diğer illerde yetişen ürünlerin tamamının halde pazarlandığına dikkat çeken Parlayüksel, yaz aylarında en çok talep gören meyvelerin başında karpuz ve kavun geldiğini ifade etti. Parlayüksel, kiraz, kayısı, erik gibi yaz meyvelerinin daha çok tüketildiği için talep edildiğini kaydetti. Sebzeler de mutfağın baş ürünü olan domates, salatalık, biber, fasulye, patlıcanın tüm mutfaklarda yer aldığını ifade eden Parlayüksel, “Özellikle yazın bölge halleri genelleri üretici halleri olduğu için kapanmakta. Turizme hizmet eden, Antalya Büyükşehir Hal’inden sonra bölgedeki tek açık olan sektöre hizmet eden hal Alanya toptancı halidir.” dedi.

İlçedeki yaylalardan toparlanan kirazların otellere, manavlara, pazarlara gönderildiğini belirten komisyoncu Ramazan Çakır, bu kirazların ilk üretim yerinin Alanya’nın Uşakpınarı, Mahmutlar köyü, Köprülü, Köprübaşı, Meydan, Karköy, Samsadan, Ermenin yaylalarından mevcut kirazlar olduğuna dikkat çekti. Çakır, “Fiyatlar, 5 ile 1 bucuk arasından malına göre fiyatlar var. Manavlara, pazarlara, otellere veriyoruz. Afyonkarahisar ve Konya ya da gönderiyorum.” diye konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın