Alanya’da çiftçilere ‘Goji berry’ fidanı dağıtıldı

1
1420
Alanya’da çiftçilere ‘Goji berry’ fidanı dağıtıldı

ANTALYA (CİHAN)- Antioksidan özelliğiyle birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve halk arasında kurt üzümü olarak bilinen ‘Goji berry’ meyvesinin üretimi için bin adet fidan Antalya’nın Alanya İlçesinde 7 köy ve beldeye dağıtıldı.

Alanya’da çiftçilere ‘Goji berry’ fidanı dağıtıldı

Alanya İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin destekleriyle 7 köye bin adet ‘Goji berry’ fidanından dağıttı. 2010 yılında fidanı Alanya’da toprakla uyum sağlayan ‘Goji berry’ Yusuf Şahiner tarafından seralarda çoğaltıldı. Evlerde saksılarda da yetişen ‘Goji berry fidanları, Sapadere köyünden İsmet Özsoy ile Ahmet Baç, Yeşilöz Beldesi’nden Metin Ünal, Toslak Köyü’nden Mustafa Özen’e, Türkler Beldesi’nden Kemal Yurttaş, Demirtaş Beldesi’nden Murat Özcan, Gözübüyük köyünden Ahmet Arslan ve Bademağacı köyünden Abdullah Öztürk’e dağıtıldı. Fidanları dağıtan Tarım İlçe Müdürü Umut Olgun, amaçlarının meyve sebze çeşitlerini çoğaltarak çiftçinin gelirine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Alanya’da seralarda ‘Goji berry’ fidanı yetiştiren Şahiner, ‘Goji berry’ meyvesinin dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyveler arasında olan ve çok kuvvetli bir antioksidan özelliği bulunduğunu ifade etti. Şahiner, meyvenin kuvvet verici özelliğinin de bulunduğunu kaydetti. ‘Goji berry’ meyvesinin kolesterolü düşürdüğünü ifade eden Şahiner, ‘Goji berry’nin Alanya’da daha çok üretilmesini istediğini sözlerine ekledi. CİHAN

Bir Cevap Yazın