Alaplı’da çiftçilere bin adet ıhlamur fidesi dağıtıldı

0
1049
Alaplı’da çiftçilere bin adet ıhlamur fidesi dağıtıldı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, yurt dışında bitkisel çay üreten bir firma tarafından kendilerine yapılan ıhlamur çiçeği talebi üzerine, üye çiftçilere bin adet ıhlamur fidesinin dağıtıldığını söyledi.

Oda olarak çalışmalarının meyvelerinin almaya başladıklarını belirten Türkoğlu, ”Odamızın çalışmaları her geçen gün meyvelerini vermeye başladı. Almanya da faaliyet gösteren ve Dünya genelinde bitkisel çay üreten bir firma bölgemizden ıhlamur çiçeği almak istedi. Alaplı bölgesinde organik tarım yaptığımızı öğrenmişler. ‘Bölgenizde üretilen ıhlamur çiçeklerini almak istiyoruz’ dediler. Ihlamur çiçeği alabilmesi için o bölgede kimyasal maddelerin kullanılmaması gerekiyor. Gümeli bölgemizin yüzde 90 organik tarıma kayıtlıdır. Orada yetişen fındık ceviz çilek ıhlamur gibi bütün ürünler de dolayısıyla organiktir. Kimyasaldan arındığı için doğaldır. Firmalar bölgemizde ıhlamur çiçeğini arttırmak için yüzde 90 organikleşmiş bölge olan Gümeli beldesinde üreticilere verilmek üzere bin adet ıhlamur fidesi istedik. Bu firma sağ olsun sözünde durdu. Fideleri toplu olarak getirdi ve çiftçilerimize dağıttık. Ihlamur çiçeği hem bal üretimini arttıracak hem de yüksek fiyattan satılarak bölgemizdeki insanlarımıza yeni bir gelir kapısı olacak” dedi.

İlçede organik ürün çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Türkoğlu, “Organik çalışmalarımız başarı ile ilerliyor. Organik tarım yapan çiftçiler fındığını piyasa fiyatından yüzde 10 fazlaya satacak aynı zamanda da organik yaptığı için fındığının randımanı yüksek olacak ve kilo olarak da ağır basacak. Organik tarıma geçen çiftçilerimiz dönüm başı 50 lira para alacak. 30 dönüm yeri olan çiftçi bin 500 lira para alacak. Çevresel Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması Projesi de (ÇATAK) gerçekleştiği takdir de çiftçimiz dönüm başı 150 lira da oradan alacak. 30 dönüm yeri olan çiftçi fındık desteği hariç 6 bin lira para alacak. Önümüzdeki yılarda organik fındığımızı kendimiz işleyeceğiz. Fındığımızı daha yüksek fiyattan satacağız onun için bütün çiftçilerimizin organik tarıma geçmelerini tavsiye ediyoruz. Oda olarak bizim görevimiz üyelerimizi bilinçlendirmek. Faydalı işleri tavsiye etmek. Çiftçilerimiz odamıza uğrayıp ziraat mühendislerimizle irtibata bulunsunlar, gerçekleşen diğer haberler hakkında bilgi alsınlar” diye konuştu

haber365

Bir Cevap Yazın