alerji riski altında

0
867
alerji-riski-altinda

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İnsü Yılmaz, meslek grupları içerisinde fırıncılarda daha çok alerji görüldüğünü söyledi.

ERÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İnsü Yılmaz, toplumda genel olarak alerjinin yaygın olduğunu, ancak, bazı meslek gruplarının diğerlerine göre daha çok alerji riski altında olduğunu ifade etti. Fırıncılarda buğdaya karşı alerjinin yaygın görüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. İnsü Yılmaz, “Hastane çalışanlarında plastik eldivenlere, boya sanayiinde de kimyasallara karşı alerji yaygındır. Kayseri’de sıralama olarak bakıldığında fırıncılar ve oto boyama ya da mobilya boyamada çalışanların diğerlerinden daha fazla alerji olduğu görülür” dedi.

Özellikle Nisan ayında aero ya da çevresel alerjenlerin artışı ile birlikte alerji vakalarının sıklaştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, “Çevresel alerjen deyince yalnızca polenler akla gelmemeli. Çim ya da buğday gibi poleni olmayan bitkiler de alerji nedeni. Ama bahar aylarında alerji oranında genel bir artış görülür. Bu dönemde hastalar bize göz sulanması, burun akıntısı ve hapşırık şikayeti ile çok gelir” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. İnsü Yılmaz, alerjinin akciğeri etkilemediği sürece tehlikeli olmayacağını, ilaç tedavisi ile giderilebileceğini ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, Türk toplumunda en çok, polene, buğdaya, çime, sebzelerden domatese, meyvelerden de çilek ve kiviye alerji olduğuna işaret etti. Kayseri’de buğday alerjisinin ilk sırada yer aldığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. İnsü Yılmaz, alerji testi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Alerji testi alerji şüphesi görüldüğünde yapılır. Herhangi bir belirti olmadan test yapılmaya ihtiyaç yoktur, çünkü tehlike söz konusu değildir. Deri ve kan testi olmak üzere iki tür test söz konusu. Kan testinde bağışıklık sistemimiz alerjik olduğu düşünülen maddeye karşı vücudun, IgE antikoru üretip üretmediğine bakılır. Deri testinde ise hastanın derisine, 20’ye yakın alerjen sürülür. Bir süre bekledikten sonra derideki durum incelenerek, hastanın neye alerjisi olduğu saptanır. Bu işlem en fazla 25 dakika sürer.”
 haber365

Bir Cevap Yazın