ALES Puan Hesaplama 2011 – Ales Puan Hesaplama Motoru

0
3666

ÖSYM ALES Sınavıİlkbahar Dönemi ALES 24 Nisan 2011 tarihi itibariyle yapılıyor. ALES’e giren adayların puanlarını hesaplamaları için, güvenilir bir ALES Puan Hesaplama motorunu sitemize ekledik. Aşağıda yer alan puan hesaplama robotu 2011 Yeni Sistem ALES Sınav sistemine uygun olarak oluşturulmuştur.

2011 ALES Puanını Hesapla:

24 Nisan 2011 İlkbahar Dönemi ALES’e giren Bütün adaylar; dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda 150 soru cevaplandırmış olacaklardır. Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Bütün ağırlıklı puanlarının yüksek olarak hesaplanmasını isteyen adaylar isterlerse tüm testleri de cevaplandırabileceklerdir.

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.


Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Sayısal-1 SP Sözel-1 SP Sayısal-2 SPSözel-2 SP
Sayısal AP0,350,30,35
Sözel AP0,20,40,4
Eşit AP0,40,40,2

Bir Cevap Yazın